Mi lehet az álmatlanság hátterében?

Ki ne szenvedett volna már élete során hosszabb-rövidebb álmatlanságban? A legtöbb esetben e gyötrő jelenség hátterében megoldásra váró lelki bajaink állnak.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 02. 06. szombat2010. 02. 06.
Mi lehet az álmatlanság hátterében?

Az alvás életünk mindmáig hatalmas rejtélye, biológiai funkcióját a kutatók nem tudják megmagyarázni. Vizsgálati adatok, elméletek bőven készültek már, de az igazi felderítés még várat magára, Pedig rendkívül fontos témáról van szó, hiszen életünk egyharmadát átalusszuk!

Hogy kinek, melyik életszakaszában mennyi alvásra van szüksége, az egyénenként változiik. Az bizonyított tény, hogy a kisdedek alszanak a legtöbbet, míg az életkor előrehaladtával ez az igény csökken. Sőt, az ötvenedik évet átlépve, ugrásszerűen megnő az álmatlanságtól szenvedő emberek száma. Alig akad olyan felnőtt, aki ne tapasztalta volna meg, hogy a kevés, vagy nem eléggé pihentető alvás milyen rosszul hat a szervezetére. Elégtelen alvás esetén kimerülten, fejfájással, ingerülten ébredünk. Napközben pedig kellemetlen közérzetet, fáradtságot, aluszékonyságot, csökkent tűrő-, és teljesítőképességet, a szellemi funkciók romlását, érzelmi hullámzást tapasztalunk. Legjobb, ha ilyenkor kerüljük a nagyobb döntéseket és feladatvállalásokat – sőt, ha tehetjük, a déli ebédidőben próbáljunk 20 percet behunyt szemmel tölteni, s közben lazítani, relaxálni.

Egyes lélekgyógyászok a tartós álmatlanságot elsősorban lelki okokkal magyarázzák. Úgy vélik, aki e bajjal kínlódik, nagy valószínűséggel bizonytalanságban él, noha minden történést az irányítása alatt szeretne tartani. Az álmatlanság hátterében állhat valamely kínzó esemény, amely életünk bizonyos szakaszát alaposan megkeserítette, s amit még nem tudtunk megérteni vagy feldolgozni. Felmerülhet a szorongással, feszültséggel, esetleg tudatos vagy tudat alatti bűntudattal teli életvitel is. Más esetben az álmatlanság kapcsolódhat önmagunk szeretetének és elfogadásának képtelenségéhez, a szeretetbe és az életbe vetett bizalom hiányához.

Meg kell tanulnunk feloldani az ilyesfajta kontrollt, hogy az alvásnak és az álomnak megfelelő helye legyen az életünkben. Ha ez nem sikerül, szakember segítségét kell kérni, mert a hosszan elhúzódó alváshiány szervezetünk kimerüléséhez, immunrendszerünk gyengüléséhez, idővel pedig betegségekhez vezethet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek