Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A világon a második leggyakoribb halálokaként számon tartott szélütés évente több millió áldozatot szed – vagyis átlagosan minden hatodik másodpercben valaki a stroke áldozatává válik.
A helyzet Magyarországon sem jobb, ugyanis itthon évente 18 ezer ember veszíti életét stroke miatt. Aki pedig túléli, azok között 32-42%-a szorul napi segítségre. Hivatalos becslések szerint napjainkban 200-250 ezer ilyen beteg él hazánkban.
A stroke elkerülésére az érelzáródást okozó vérrög feloldása az egyetlen megoldás, ehhez azonban mindössze 4,5 óra áll rendelkezésre. Így ha valaki a stroke tüneteit észleli, azonnal hívni kell a mentőket és az éber tudatú, jó keringésű, valamint jó általános állapotú beteget egyenesen a CT-be kell(ene) szállítani, hogy lehetőleg ott történhessen a szakorvosi vizsgálat.
Mivel a vénás kezelés eredményességére mindössze 4,5 óra áll rendelkezésre, ezért ennek meghosszabbítására vannak új próbálkozások – például a combon található ütőéren keresztül felvezetett finom katéterrel az agyig eljutva oldják fel a vérrögöt. Ilyenkor némileg hosszabb a sikerrel kecsegtető kezelés időablaka, azonban ez a lehetőség lényegesen körülményesebb, bonyolult röntgen-hátteret igényel.
Egyéb új módszerekkel is kísérleteznek – többek között – az Egyesült Államokban is, ahol egyébként már elfogadott az az eljárás, mely során egy dugóhúzószerű, vékony katéterrel próbálják a koponyán belüli eret elzáró rögöt – az ütőéren keresztül – kihúzni. A dugóhúzószerű eszközön kívül lehet még éren belüli „porszívóval” is megkísérelni „kiszívni” a vérrögöt az artérián keresztül. Ezen eljárások mellett léteznek lézeres, valamint ultrahangos vérrögoldó módszerek is, azonban ezek kivitelezéséhez komoly szakértelem és technikai háttér szükséges. Segítségükkel viszont a „terápiás ablak” bizonyos körülmények között akár 8 óra is lehet. Egyelőre ezek a technológiák befogadása és támogatása még nem megoldott Magyarországon.
Addig is a hatékonyabb szervezéssel, a lakosság felvilágosításával, a stroke kialakulása és a kezelési idő közötti idő lerövidítésével jó eséllyel lehet az agyi-érkatasztrófák ellen harcba szállni. A neurológusok szerint már az komoly eredmény lenne, ha Magyarországon a vérrögoldó kezelések számát megháromszorozhatnák, s így legalább 1500-2000 ember részesülhetne ilyen terápiában.
További nagy áttörést pedig a mentőautók kisméretű CT berendezéssel történő felszerlése jelentene, mely segítségével, már a beteg lakásán kiderülne, hogy vérzés vagy érelzáródás okozza-e a tüneteket. Ennek fényében akár a helyszínen is megkezdődhetne a kezelés, megmentve ezáltal sok millió idegsejtet.
Magyarországon ugyanakkor komoly problémát jelent a szakemberek hiánya. Éppen ezért tekinti komoly előrelépésnek dr. Csiba László, a Magyar Stroke Társasság elnöke a TeleStroke rendszer létrehozását, amely lehetővé teszi a szélütés eredményes kezeléséhez és a pontos diagnózis felállításához elengedhetetlen konzultációt, s ezzel az ellátás késlekedés nélküli elindítását. A TeleStroke segítségével a neurologus 24 órás videó- és hangkapcsolat segítségével a beteget „megvizsgálja,” a CT-ről véleményt mond és a távolból a szó szoros értelmében „látja” a beteg állapotának alakulását.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu