Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miután tudósok azonosították azt a gént, amely megakadályozza a regenerációt, a kiiktatásával az emlősök, így az ember is képessé válhat elvesztett végtagjai újranövesztésére.
A philadelphiai The Wistar Institute tudósaii rájöttek, hogy a p21 nevű gén hiánya – melyet az evolúció során elveszettnek hittek – öngyógyító erőt ad az egereknek. Feltevésük szerint, ha ezt a gént az emberekben is sikerülne átmenetileg „kikapcsolni”, akkor képessé válhatnánk a radikális gyógyulásra.
Eltérően a legtöbb emlőstől – melyeknek a sérülés után heg formájában következik be a gyógyulásuk – a kísérleti egerek olyan szövetet voltak képesek kifejleszteni, melyek sejtnövekedése gyors és heg nélküli. A kutatók állítják, hogy a p21 génnek a hiánya képes előidézni, hogy a sejtek az egerekben – szemben a felnőttkori sejtekkel – inkább az embrionális őssejtekhez hasonló módon viselkedjenek Ellen Heber-Katz professzor, a kutatás egyik vezetője szerint ez leginkább a gyíkok és kétéltűek gyógyulási folyamatához hasonlít.
Még csak a kutatások kezdeti fázisában járnak, de talán egy napon megvalósulhat, hogy a p21 gén ideiglenes „kikapcsolásával” meggyorsíthatóvá váljanak a gyógyulási folyamatok az embereknél is.
A p21 gén szerepe egyébként elengedhetetlen a szervezet számára, mivel a sejtosztódás gátlásával képes megakadályozni a sérült DNS-t tartalmazó sejtek rosszindulatú burjánzását. A kutatók szerint azonban a gén ideiglenes kikapcsolása – egyelőre úgy tűnik – nem okoz ilyen jellegű gondokat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu