Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vírusok, baktériumok, de akár a túlzott alkoholfogyasztás vagy a stressz is okozhat gyomortáji panaszokat – nem is beszélve a fűszeres ételekről. Cikkünkben a különböző gyomorbetegségeknek járunk utána.
Gyomor-bél nátha
Ezt a nem túl kellemes betegséget vírus okozza. Első tünete az alhasban jelentkező görcsszerű fájdalom, amit émelygés, hányinger, hasmenés, lankadtság és esetenként láz követ.
Célszerű ágyban átvészelni a nehéz napokat, a testnek ilyenkor nyugalomra van szüksége. Fontos a megfelelő táplálkozás: a tea, az ásványvíz, a zöldségleves, a sós sütemények vagy a pirítós kímélik a gyomrot. Mellőzzék a gyümölcsleveket, a tejtermékeket, a nyers ételeket, a káposztaféléket, a vöröshagymát, a cukrot és a fehér lisztből készül termékeket.
Gyomornyálkahártya-gyulladás
Két fajtáját különböztetjük meg: az akut és a krónikus gasztritiszt. Mindkét esetben gyulladásos duzzanatok keletkeznek a gyomornyálkahártyán, de akár fekélyszerű sérülések is kialakulhatnak. A sérüléseken keresztül a gyomorsav tovább támadja a nyálkahártyát, gyomorfekélyt eredményezve.
Az akut gasztritisz leggyakoribb oka a túlzott alkoholfogyasztás, de bizonyos gyógyszerek is kikezdhetik a gyomornyálkahártya védőrétegét.
Gyomorfekély, nyombélfekély
Kiváltó oka lehet a Helicobacter pylori baktérium, egyes fájdalom- és gyulladásgátló gyógyszerek rendszeres szedése, az alkohol, a nikotin és a stressz.
A fekély első tünetei nyomó, égető fájdalom a felhasban. Amennyiben nyombélfekélyről van szó, a fájdalom elsősorban éjszaka vagy kora reggel lép fel, és evés után elmúlik. Gyomorfekély esetén evés előtt vagy után jelentkezik a fájdalom, de émelygés, étvágytalanság is előfordulhat.
Epehólyag-gyulladás
Leggyakoribb oka az epekő, amelyen káros baktériumok telepedhetnek meg. Epekövek csak felnőtt korban képződnek, a negyvenöt év feletti férfiak tíz, míg az ugyanilyen korú nők húsz százaléka szenved tőle. Legfőbb kockázati tényezője a túlsúly.
Erős, görcsszerű fájdalmakkal kezdődik a felhas jobb oldalán. Amennyiben már kialakultak a kövek, a fájdalmak inkább tompák. További tünetei az émelygés és hányinger, néha magas láz.
Élelmiszer-intolerancia
Gyakran előfordul, hogy bizonyos táplálék-összetevők egyáltalán nem, vagy nem kielégítően kerülnek megemésztésére. A tünetei hasonlók más emésztési problémákéhoz: hasmenés, puffadás, székrekedés. További tünetei a nyelv égése, a kiütések, a légzési zavarok és a viszketés.
Elsősegély otthon
Émelygésre kitűnő egy csésze kamilla- vagy borsmentatea, cukor nélkül.
Hasmenés estén célszerű a hasat fahéj és levendula olaj keverékével átmasszírozni. A resztelt sárgarépa, alma segít csillapítani a hasmenést.
Puffadás estén köményolajjal dörzsöljük be a hasat: jobbra alul kezdjék, majd a köldökükön át haladjanak balra és alul fejezzék be. Az ánizs- és köménytea feloldja a levegőt a bélben.
Gyomorgörcsökre kiváló a forró vizes hőpalack, illetve az édesgyökér-kivonat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu