Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Zoltán 13 évesen kezdte a drogozást: először a füves cigik, a diszkódrogok, aztán a kokain, végül a heroin. Nem számított a sorrend, csak folyamatosan legyen anyag, bármi áron. Egy kocsma vécéjében találtak rá: heroin-túladagolás. Édesanyja, aki hat éve temette el a fiát, állítja: akinek változnia kell, az a szülő!
Kép: kábítószer marihuána fű spangli cigi tekerés bob marley dohányzás 2010 04 29 Fotó: Kállai Márton
Az édesanyai vélekedést erősíti meg Kovács Károly klinikai szakpszichológus is, aki a debreceni Varga utcai drogambulancián naponta találkozik segítséget kérő szülőkkel és gyógyulásra váró fiatalokkal. A szakember úgy látja, hogy a szülők többsége annyira el van foglalva a saját napi problémáival, hogy estére már se ideje, se türelme nincs meghallgatni a gyereket vagy észrevenni rajta a droghasználat tüneteit.
– A gyerek sok esetben azt látja, hogy a szülei házassága romokban hever – mondja a pszichológus. – Veszekednek vagy már el is váltak, az anya kapkodja a nyugtatóit, az apa iszik, cigizik, esetleg antidepresszánst szed. Senkinek nem jut eszébe, hogy a gyerek „leköveti” a mintát. Ráadásul rosszul is érzi magát otthon, és bulikba menekül, ahol droggal lehet vigasztalódni. Az érzelmi biztonságban élő, szeretetteljes légkörben felnövő gyerek csekély eséllyel válik drogossá. Fontos szülői feladat, hogy megtanítsuk a gyerekeinket arra, hogyan kezeljék a konfliktusokat, hogy viseljék el a kudarcot, mert csak így lesznek képesek irányítani az életüket ebben a zűrzavaros világban.
Ma már könnyebb kábítószerhez jutni, mint 5-10 évvel ezelőtt, és sok az olcsóbb, rossz minőségű szer, veszélyes anyagokkal – például patkányméreggel – keverve. A fiatalok a diszkódrogok mellett nem érzik a fáradtságot: reggelig pörögnek, táncolnak, miközben a szervezetük kimerül, s olykor felmondja a szolgálatot. A heroin a légzésközpontot állítja le, egy füves cigi pedig megzavarhatja a mozgáskoordinációt, ami például autóvezetés közben végzetes helyzetet teremthet. A marihuána ott és akkor inkább lecsendesít, egészségkárosító hatása később mutatkozik meg. Kovács Károly leszögezi: nincsenek könnyű drogok, csak drogok vannak, melyek olyan függőséget alakítanak ki, amely csak szakember segítségével orvosolható. Jó esetben.
– Sokat segít egy függő drogoson, ha a már régen „tiszta” fiatal ismerőse melléáll – folytatja a szakember. – Ha sikerül a kritikus időkben megfelelő lelki társat, illetve szakembert találni, s a függő kibeszélheti magából a problémáit, s hogy mit szeretne másként az életében, máris esély van arra, hogy helyes útra térjen. A változást viszont neki kell akarnia, vezényszóra nem megy a gyógyulás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu