7 diétabaki

Úgy érzi, már legalább ezer éve diétázik? Mindent pontosan betart, kalóriaszegény ételeket eszik, gyógyteákat, ásványvizet iszik, rendszeresen sportol? És a fogyás mégsem megy? Sokszor egészen apró hibákról van szó, melyekről sosem gondolnánk, hogy akadályozzák a fogyókúránkat.

Élet-egészségMérei Kata2010. 07. 07. szerda2010. 07. 07.
7 diétabaki

1. Rejtett cukrokat fogyaszt
Azzal, hogy kerüli a péksüteményeket, süteményeket, édességeket, nem tesz cukrot a kávéba, teába, bizony még nem került el minden lehetséges cukorveszélyforrást.

Egy amerikai felmérés szerint a nők mintegy 18 teáskanálnyi hozzáadott cukrot fogyasztanak naponta, ami nagyon sok. Ha ebből kivonjuk a fogyókúra alatt megspórolt mennyiséget, még akkor is jó pár teáskanálnyi felesleges cukor marad, amely valahogyan a szervezetbe kerül. Rejtett cukrot tartalmazhat akár az előre csomagolt, teljes kiőrlésűnek minősített kenyér vagy az előre csomagolt salátakeverék, az üveges szószok, mártások, sőt a salátaöntetek is.

A konzerv gyümölcs- és zöldségfélék tömény cukorban áznak. A kávéporok, amelyeket csak vízben kell feloldani, szintén sok rejtett cukrot tartalmaznak, és bizony a kávéautomatákból nyert kávé és tea is tömve van cukorral – hiába állítjuk be a készüléket cukormentes funkcióra. Igyekezzen minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani a bármilyen módon tartósított, csomagolt verziók helyett. Salátaöntetet készítsen saját kezűleg, olívaolaj vagy natúrjoghurt segítségével, a kávét pedig igyekezzen lefőzni vagy lefőzetni az instant verziók fogyasztása helyett.

2. Túl sok olívaolajat használ
Az olívaolaj, bár nagyon egészséges választási lehetőség az ételek elkészítéséhez, mégiscsak olaj. Egészséges ugyan, de ne feledjük a tényt, hogy egy teáskanálnyi olívaolajban 14 gramm zsír és 120 kalória van. És ez csak egyetlen teáskanálnyi, tehát ha olajban sütjük a húst, ezt locsoljuk a salátára, ebben pácolunk, akkor bizony rengeteg pluszkalória kerül a szervezetünkbe, amelyek biztosan megakadályozzák a fogyást.

3. Laktató egytálételeket eszik
Az egytálételekkel az a gond, hogy az utolsó morzsáig megesszük őket. Amikor egyetlen fogást rendelünk ebédre vagy vacsorára, addig esszük, míg az utolsó falatot is eltüntettük a tányérról. A mai adagok pedig feltűnően nagyok, sok étterem kényeztet hatalmas mennyiségekkel. Ha azonban rendelnénk előételnek egy salátát, főételnek húst zöldséggel, majd valami könnyű desszertet, az agy mindig azt az üzenetet kapná, hogy nem szükséges pukkadásig enni magunkat, hiszen "van még"! A vacsora vagy az ebéd lezárása egy kis gyümölcs vagy könnyű joghurt legyen. Így nem leszünk pukkadásig eltelve és a látszat ellenére kalóriát is spórolhatunk.

4. Mértéktelenül fogyaszt zöldséget és gyümölcsöt
Zöldség- és gyümölcsfogyasztás esetén is a mérték az érték. Azt gondoljuk, hogy ha a megvont kalóriákat zöldséggel és gyümölcsökkel egészítjük ki, nagy baj nem lehet a súlyunkkal. Ez bizonyos mértékig igaz is. Ám ha rosszul választunk, és olyan gyümölcsöket eszünk, amelyeknek nagyon magas a cukortartalmuk, könnyen túlzásba eshetünk a kalóriabevitellel. A szőlő vagy a cseresznye például hiába remek vízhajtó, a kalóriaértéke nagyon magas.

Ez persze nem jelenti azt, hogy még a gyümölcsöket is meg kell vonjuk magunktól. A magas cukortartalmú, édes gyümölcsöket igyekezzünk délelőtt vagy reggel fogyasztani, lehetőleg éhgyomorra. Így a cukor kisebb mértékben épül be a szervezetbe, könnyedebben tisztít és méregtelenít. A zöldségek közül a legjobb választás a spenót, a cukkini, magasabb kalóriatartalmú a burgonya és a kukorica. A gyümölcsök közül a magas rosttartalmúakat részesítsük előnyben, például az epret, az áfonyát, az almát vagy az ananászt, és bánjunk óvatosan a barackfélékkel, a dinnyefélékkel, a cseresznyével és a szőlővel.

5. Vegetáriánus étrendet követ
Amit nem feltétlenül kellene, hiszen nem a hústól nő a testsúly. Bár a húsfogyasztás mértékét valóban érdemes csökkenteni. Ha csökkentjük a vörös húsok fogyasztását, valamint kerüljük a túlzottan zsíros pulyka- és sertéshúsokat, az már elegendő ahhoz, hogy ne gyarapodjon a súlyunk. De ha azzal áltatjuk magunkat, hogy a hús teljes elhagyásával fogyunk majd, akkor csalódni fogunk.

A húsok helyett sokszor burgonyát vagy tésztát fogyasztunk, esetleg több zsíros sajtot vagy kenyérfélét eszünk. Vendégségben gyakorta nincsenek felkészülve vegetáriánus és egészséges ételekkel, ezért vegetáriánusként csak rizst vagy burgonyát ehetünk, esetleg salátával. Ennél optimálisabb megoldás, ha sovány húsokat eszünk zöldségkörettel. Hamarabb jóllakunk, hosszabban tart a teltségérzet, a sovány húsok pedig, kiváló fehérje- és rostforrások. Kár lemondani róluk.

6. Dobozos gyümölcslevekkel tart lénapot
Sokan próbálnak lénapot, gyümölcsnapot tartani úgy, hogy csak gyümölcslevet, gyógyteákat és ásványvizet fogyasztanak. Ez nagyon jó ötlet, egynapos méregtelenítés is lehetne, feltéve, ha a gyümölcslé nem dobozból kerülne a pohárba. A dobozos, üveges, palackos és egyéb gyümölcslevek tele vannak – minden feliratozás ellenére – cukorral, tartósító- és édesítőszerrel. Amiktől pedig, sem megtisztulni, sem fogyni nem lehet, mert sok rejtett kalória van bennük. Ha folyadéknapot szeretne tartani, kora reggel préselje ki otthon a friss gyümölcsök levét, tegye ásványvizes palackokba és ezeket fogyassza a nap folyamán. Egy pohár – vagyis 2 dl – készen vett gyümölcslében akár 260 kalória is lehet. És ha ebből akár csak egy litert megiszik?

7. Örökösen számolja a kalóriákat és belesétál a csapdákba
Gyakran éppen azok követik el a legtöbb táplálkozási hibát, akik megrögzötten számolgatják a kalóriákat. Ugyanis a mániákus kalóriaszámolgatók spórolás szempontjából szívesen veszik le a polcról a kalóriaszegény, vagy csökkentett energiatartalmú, vagy light feliratozással ellátott termékeket. A baj az, hogy nem nézik meg alaposan ezeknek az ételeknek az összetevőit.

A kalória száma hozzávetőleges adat a fogyókúrában. Ha hozzászokik ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű ételeket fogyasszon, akkor nem kell a számokkal foglalkoznia. Ráadásul gyakran szinte minimális a különbség a normál és a light termékek kalóriaértéke között. Legfeljebb a hozzáadott cukor és az adalékanyagok mértéke változik. Ezek miatt nem érdemes kockáztatni. A titok kulcsa a minőségi étkezésben rejlik!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek