Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A várva várt nyaralást megkeseríthetik a rovarok csípései, szúrásai - különösen, ha allergiásak vagyunk rájuk. Sajnos, minden évben hallhatunk tragikus híreket arról, hogy a darázscsípés kiváltotta allergiás reakció halálesetet okozott, noha az illető nem is tudta, hogy veszélyeztetett. Milyen ehhez hasonló kellemetlen élményekre kell felkészülnünk, és hogyan előzhetjük meg a bajt?
MÉHEK, DARAZSAK
A legnagyobb veszélyt a méhek és darazsak csípései jelentik, hiszen a legtöbb allergiás reakciót ezek váltják ki.
- Ha valaki nem allergiás, a szúrás helyén égő fájdalom, viszketés mellett vérbőség, duzzanat alakul ki, amely 1-2 napon belül lelohad - mondja dr. Vass Ilona, a Pre-Pharma bőrgyógyászati magánklinika orvos-igazgatója. - Gyorsítani lehet a folyamatot, ha a duzzadt területet gyulladáscsökkentő kenőccsel bekenjük, és borogatást teszünk rá. Nagyobb a baj, ha a csípés a szájon belül vagy a torokban következik be. Ilyenkor a helyileg kialakuló duzzanat akár fulladáshoz is vezethet.
Azonban egészen más a történet, ha valaki eleve allergiás a csípésre. Ebben az esetben a csípés után szinte azonnal kialakul a nagyfokú helyi duzzanat, illetve az általános reakció - bőrpír, csalánkiütések, a tenyerek, talpak, arc duzzanata, szédülés, rosszullét. Később a nyálkahártyák is megdagadnak, és fulladás léphet fel. Ha az allergiás reakciót gyors orvosi beavatkozással nem tudjuk visszafordítani, a keringés összeomlása is bekövetkezhet - figyelmeztet a szakember.
Erre egyetlen megoldás létezik: ha az illető magánál hordja a reakció kivédésére szolgáló injekciót, amit a csípés után azonnal beadhat magának, akár ruhán keresztül is.
KELLEMETLEN VÉRSZÍVÓK
Vannak kevésbé ártalmas, ám kétségtelenül kellemetlen csípések is - például a szúnyogoké. A sajnálatos árvizek miatt az idén egyébként is fel kell készülni a szokásosnál nagyobb invázióra.
Vannak, akiknek a bőrén a csípés után néhány centiméter átmérőjű, kemény tapintatú, duzzadt csomók jelennek meg a csípések helyén. Ha ezeket a csomókat elvakarjuk, a vakarás kiváltotta sérülés helyén akár bakteriális felülfertőzés, ótvar is kialakulhat - sorolja a doktornő. - Különös figyelmet érdemel, ha a szúnyogcsípés anyajegy területén történik. Maga a csípés, de a vakarás különösen, rosszindulatú elfajulást indíthat el az anyajegy belsejében. Kisgyermekek, de néha érzékeny bőrű felnőttek esetében is előfordul, hogy 1-2 helyen csípi meg bőrüket a szúnyog vagy egyéb élősdi, de a testfelszínen máshol is erősen viszkető, 2-3 mm átmérőjű göbcsék jelennek meg. Jellemző, hogy a göbök még megfelelő bőrgyógyászati kezelés esetén is hosszú ideig megmaradnak, sok kellemetlenséget okozva. |
VESZÉLY AZ ERDŐBEN: KULLANCSOK ÉS BETEGSÉGEK
Jó dolog felfedezni az erdőt nyáron, túrázni egyet a természetben, majd leheveredni egy virágos mezőn. Ám ne feledjük el minden alkalom után átvizsgálni a testünket, mert a bőrünkbe fúródó kullancsokat érdemes idejében eltávolítanunk. Ellenkező esetben súlyos betegségeket idézhetnek elő.
- Több kórokozót is kimutathatunk a hazánkban honos 42 kullancsfajból, de a két legsúlyosabb betegség, amelyet terjesztenek: a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás - figyelmeztet dr. Vass Ilona. - Az utóbbi lappangási ideje egy-két hét. A kezdeti influenzaszerű tünetek, láz, levertség után kialakulnak a jellegzetes panaszok, a hányás, látászavar, eszméletvesztés, bénulások. A Lyme-kór lappangási ideje hosszabb, akár 1 hónap is lehet. A csípés helyén legtöbbször kokárda alakú folt jelenik meg, amelyet kezeletlen esetben idegrendszeri, szív- és érrendszeri, ízületi rendellenességek vagy egyéb, változatos bőrtünetek követhetnek. A kullancsok csípését megfelelő ruházat viselésével, illetve kullancsriasztó szerek használatával előzhetjük meg. Kirándulás után legjobb, ha azonnal átvizsgáljuk bőrünket tetőtől talpig, és ha kullancsot találunk, a lehető leghamarabb eltávolítjuk. Az agyvelőgyulladás kialakulását védőoltással is megelőzhetjük.
Nem árt tehát körültekintően eljárnunk, ha nyaralni, kirándulni indulunk. Különösen azért, mert mindannyian szeretnénk kellemes élményekkel hazatérni.
Hogyan előzzük meg a méh- vagy darázscsípést?
Ne együnk a szabadban! Leggyakrabban az édes ételekre, italokra, húsokra szállnak rá a rovarok.
Kerüljük a túlságosan színes ruhák viselését. Szívesen repülnek rá az élénk színű ruhadarabokra is, ezek helyett hordjunk inkább fehéret vagy világosbarnát.
Ne bolygassuk a korhadt faágakat, mert a darazsak gyakran ilyen helyeken fészkelnek. Autózás közben ne tartsuk nyitva az ablakot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu