Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem érdemes ész nélkül fogyókúrába fogni, melynek során számos tévhit vezethet félre bennünket. Ám most lehull a lepel!
„Nem az információ hiánya, hanem a túl sok és egymásnak sokszor ellentmondó nézetek okozzák a problémát” – kezdi Szűcs Ildikó, az évtizedes tapasztalattal rendelkező személyi edző. Sok fitneszguru gyors és látványos változást ígér, így csábítva magához a tudatlan fogyni vágyókat. Mielőtt vakon megbíznánk az állítólagos szakértőkben, vegyük sorra, milyen hátulütőkkel rendelkeznek a szinte betarthatatlan fogyókúrák.
A lehető legrosszabb, amit a testünkkel tehetünk, az a koplalás. Tény, hogy a bevitt kalória mennyiségének drasztikus csökkentésével rövidtávon látványos eredményeket lehet elérni, azonban a kalóriamegvonás hatására a szervezet raktározásba kezd: növeli a zsírfelhalmozó enzimek mennyiségét. Így csökken az anyagcsere sebessége is, mely gátolja a fogyás folyamatát.
„Két alapvető probléma van a fogyókúrákkal. Az egyik, hogy a leadott kilók nagy része izom és nem zsír. A másik pedig, hogy a fogyás kúra jellegből adódóan nem tartós, minden esetben az ún. jojo-effektus követi” – fejti ki Szűcs Ildikó a probléma gyökerét. Egyrészt tehát a hagyományos fogyókúra alatt leadott kilók nagyjából 40-60%-a a zsír alatt rejlő izomból áll. A valódi súlyveszteségnek pedig csupán 10-25%-a zsír, vagyis a testen maradó szövetek nagy része pont az, amitől a fogyókúrázó szabadulni vágyott. Másrészt pedig lankad a fegyelem, s amikor véget ér a kúra, pillanatok alatt visszaszaladnak a nagy önsanyargatással leadott kilók – sőt, gyakran ez a mennyiség több is, mint amennyit az illető eredetileg leadott.
Szem előtt kell tartani, hogy a cél nem a súly-, hanem a zsírvesztés, így ne érezzünk csalódást, ha a mérleg nem mutat jelentős testsúlycsökkenést. „A mérleg rendkívül csalóka és alattomos jószág, mert nem mondja meg, hogy mennyi zsír van rajtad, csak azt, hogy te hány kilót nyomsz” – világosít fel Szűcs Ildikó. Érdemes tehát a napi energiaszükségletet személyre szabottan kiszámítani.
Mit kell tennünk a sikeres és tartós fogyás érdekében? „A testsúly szokás kérdése” – árulja el az egyik titkot trénerünk. Vagyis a rendszeres és egészséges, a napi energiaszükségletünknek megfelelő táplálkozást életünk részévé kell tennünk, mert: „Ideiglenes eszközökkel csak ideiglenes eredményeket lehet elérni.”
Rendkívül fontos, hogy a megfelelő táplálkozás zsírégető testmozgással egészüljön ki, hiszen az izom alapvető szerepet játszik a zsírégetésben. „Edzés közben több izommal ugyanaz a gyakorlat több kalóriát éget el, mint kevesebb izommal” – fejti ki Szűcs Ildikó. A több izom magasabb kalóriaigényt is jelent, vagyis minél több izmunk van, annál többet is ehetünk. Az izomképzéshez nagyban hozzájárul a fehérjében dús ételek fogyasztása is.
A zsírpárnák lefaragásához szükséges a bevitt kalóriamennyiség csökkentése is. Ám csak kicsivel érdemes kevesebbet enni a szükségesnél – de nem radikálisan kevesebbet! Hiszen tudjuk, mi történik koplalás esetén…
A napi energiaszükségletet személyre szabott kiszámításához az edzesmester.com oldal nyújt segítséget.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu