Őssejt-terápia Debrecenben

Új eljárás segítheti a halálos érbetegségek gyógyítását a jövőben a cívisvárosban. A szív- és érrendszeri betegségek világszerte, így Magyarországon is a vezető halálokok közt szerepelnek. a legkorszerűbb gyógymódjuk a speciális őssejt-terápia.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 07. 31. szombat2010. 07. 31.
Őssejt-terápia Debrecenben

Az előrehaladott perifériás artériás érbetegség (PAD) elnevezés magába foglalja a végzetessé válható szív- és érrendszeri betegségeket. Napjainkban az orvostudomány egyik legfontosabb feladata megoldást találni a megelőzésükre ésa gyógyításukra. Az elmúlt évek kutatásai közül sok futott zsákutcába, ám most újabb remény csillant meg az őssejt-terápia lehetséges alkalmazásával.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában mintegy 162 millió forintos támogatással különleges fejlesztésbe fogtak. A VÁTI Nonprofit Kft. által koordinált projekt célja, hogy kidolgozzák annak a terápiás eljárásnak az alapjait, amivel pótolni lehet az elpusztult sejteket, melyek vékony hártyaként vonják be ereink falát.

A tervezett laboratóriumi vizsgálatok során emberi csontvelőből nyernek ki őssejteket, s ezekből állítják elő a speciális eljárásban szüksége sejteket. Az orvosok és a kutatók azt vizsgálják, e sejtek hogyan viselkednek új környezetükben, s erre miként reagál az emberi szervezet. A szakemberek remélik, hogy arról is információt kapnak: a különböző sejtek mennyiben segítik az érképződést.

A debreceni kutatók az Oslói Egyetemi Kórház Immunológiai Intézetével együttműködésben dolgoznak, így kölcsönösen fel használhatják egymás tapasztalatait. A leghatékonyabb őssejttípusokat súlyos perifériás érrendszeri betegségben szenvedő betegek kezelésében kívánják alkalmazni.

A kutatás eredménye elkerülhetővé teheti vagy késleltetheti a végtagok amputációját, a halálozást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek