Szívbaj ellen: teljes kiőrlésű gabona

Ha finomliszt helyett teljes kiőrlésű gabonával készítjük az ételeinket, az már két hét elteltével is jótékonyan hat a szívünkre és az érrendszerünkre – derül ki a Nestlé kutatóközpontjának tanulmányából.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 07. 05. hétfő2010. 07. 05.
Szívbaj ellen: teljes kiőrlésű gabona

A tudósok most először tudták bebizonyítani, hogy a teljes kiőrlésű gabonában gazdag étrend rövid idő alatt is emeli a szervezet betainszintjét. A betain a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve a stroke kialakulásában szerepet játszó homocisztein szintjét csökkenti, így mérsékli az említett betegségek kialakulásának kockázatát.

A vizsgálatban résztvevők egyik csoportja finomított fehér lisztből készült, másik csoportja pedig teljes kiőrlésű gabonában gazdag ételeket kapott két héten keresztül. A tudósok az utóbbi csoport étrendjét változatos, teljes kiőrlésű gabonákból készült összetevőkkel gazdagították: az élelmiszerek széles tárházából válogattak – a tésztáktól a gabonapelyheken át a különböző kenyerekig. A kutatók az eredményeket a táplálkozás-metabolomika - a táplálkozást, az anyagcserét és az egészségi állapotot egyaránt figyelembe vevő, holisztikus megközelítés – elvei szerint elemezték.

A Nestlé kutatói tehát nemcsak azt bizonyították, hogy a teljes kiőrlésű gabonában gazdag étrenddel óvhatjuk szívünket és érrendszerünket, de az eredmények az értékes táplálék emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatását is igazolták.

Fontos tudni: a kereskedelmi forgalomban számos különböző – például „korpás” vagy „barna” – jelzéssel ellátott élelmiszer kapható, ám ezek a szimbólumok nem feltétlenül jelentik azt, hogy a termék teljes kiőrlésű gabona felhasználásával készült.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek