Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha hihetünk a hírnek – márpedig a Nature Medicine című lap nem szokott viccelni –, az injekciós tű rövidesen az orvosi múzeumba kerül.
Sokan még felnőtt korban is rettegnek az oltástól, a kisgyerekeknek pedig egyenesen megrázó élmény. A BBC most beszámolt arról, hogy az amerikai Georgia állambeli Műszaki Egyetem (GIT) Emory Intézetének kutatói kifejlesztettek olyan mikro-méretű tűket, amelyeket bármilyen oltóanyaggal fel lehet tölteni. Ezek az apró méretű injekciós tűket egy tapaszra illesztik: csak rá kell nyomni a bőrre, az apró hegyes – és „töltött” – tűk behatolnak a bőr külső rétegébe, majd az érintés pillanatában azonnal feloldódnak. Fájdalom, az nincs.
Az ötlet egyáltalán nem új. Olyan gyógyhatású tapaszok eddig is voltak, amelyek a testre ragasztva folyamatosan adagolták a hatóanyagot a szervezetbe – például a dohányzás ellen. Kitalálták már az injekciós tű másik változatát is, amely sűrített levegővel belövi az oltóanyagot a páciens szervezetébe. Az új módszernek azonban az az előnye, hogy hatásmechanizmusa azonnali: csak semmi fokozatosság, a hatóanyag gyorsan bekerült a véráramba és felébreszti a szervezet immunrendszerét – mint az injekció. Ehhez azonban nem kell tű, nem kell orvos és nem kell az oltópisztoly sem, amely elég bonyolult szerkezet.
A módszer előnye különösen járványok, ne adj isten világjárványok idején mutatkozhat meg. Mindenki otthon is beolthatja magát, nincsenek sorok az orvosi várószobában, az oltóanyag, a tapasz a patikában beszerezhető, vagy éppen az egészségügyi hatóságok postán küldik ki a lakosságnak. Nincsenek logisztikai problémák, a tömeges és gyors védekezés lehetővé válik.
Minden egyes tapaszon összesen 100 mikro-méretű tű van, amelyek mindegyike csak 0,65 milliméter hosszú, viszont bármilyen hatóanyaggal meg lehet tölteni.
Az amerikai kutatók egerekkel és az influenza elleni oltóanyaggal kísérleteztek. Az egyik csoport egér injekciós tűvel kapta az ellenanyagot. A második csoport egér influenza elleni oltóanyaggal töltött tapaszokat kapott. A harmadik csoport egér is tapaszokat kapott, de azokban nem volt ellenanyag. Majd mindhárom csoportot megfertőzték influenzával.Három hónappal később kiderült, hogy a mikro-tűket tartalmazó tapasz sokkal nagyobb immunreakciót váltott ki azokban az egerekben, mint a hagyományos injekcióval beoltott csoportban. Ez azt jelenti, hogy a tapasz hatékonyabb védelmet ad, a szervezet gyorsabban és jobban reagál a kórokozókra. Ez is bizonyítja, hogy már a bőr külső rétege alatt is vannak immunsejtek, amelyek riadóztatják a szervezet egész védekezési mechanizmusát.
Ha a mikro-tűket tartalmazó tapasz beválik, akkor bármilyen oltóanyagot be lehet juttatni a szervezetbe, mégpedig gyorsan, nincs szükség orvosra vagy képzett ápolónőkre. Nem sérül a bőr, amely fertőződhet – és főleg nincs több „szuri”, fájdalom és sírás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu