Fogas kérdések

Évente fél fogkefét és egy tubus fogkrémet vásárol átlagban egy magyar felnőtt. Nem csoda, ha az elmúlt 15 évben 250 százalékkal emelkedett a különböző szájüregi ráktípusok előfordulása! Dicséretes a debreceni klinika kezdeményezése.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 12. 02. csütörtök2010. 12. 02.

Kép: Kecskemét, 2010. november 22. Fogászat, fogkő, fogíny. Fotó: Ujvári Sándor

Fogas kérdések
Kecskemét, 2010. november 22. Fogászat, fogkő, fogíny. Fotó: Ujvári Sándor

Ingyenes szűrésre, felvilágosításra vár felnőtteket és gyerekeket a debreceni klinika (DEOEC) gyermekfogászat és fogszabályozási tanszéke. A terheseket és kismamákat is előszeretettel fogadják, akik gyermekük szájápolására vonatkozóan is kaphatnak tanácsokat. A szülők ellátása alatt játszóház és játékos fogorvosi vizsgálat foglalja le a kicsik figyelmét – tudtuk meg dr. Alberth Márta egyetemi adjunktustól, a tanszék vezetőjétől.

A kezdeményezés mozgatórugója, mondhatni, egyértelmű. Felmérések szerint 45 éves korunkban már 16 fog megbetegedésével kell számolni – ami lehet tömött, pótolt, netán hiányzik. Ehhez járulnak az íny elváltozásai. Magyarországon a felnőttek számára nincs szervezett fogorvosi szűrés és felvilágosítás, ezért az emberek túlnyomó része nem tudja, milyen következményekkel járhat az elhanyagolt, beteg, szuvas fog vagy a gyulladt, sorvadt íny. A dohányzás és a fogágybetegségek közti kapcsolatot a 35–44 éves korosztály 25 százaléka már felismeri, de nem minden esetben tesz a gyógyulás érdekében. Nem számolnak a veszélyes, olykor visszafordíthatatlan következményekkel, ami különösen igaz a rendszeres drogfogyasztókra, füves cigarettát szívókra.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése alapján hazánk a tizenkét évesek fogazatának egészségét tekintve az európai országok listáján a 29. helyen áll. A korosztályban végzett felmérés alapján a gyerekeknek csak 60 százaléka használ fogkrémet, annak ellenére, hogy minden gyermek félévente kötelezett fogászati szűrésre, s joga van a teljes ellátáshoz. Ezek az alkalmak lehetőséget nyújtanak a fogbetegségeket megelőző iskolai oktatásra is. Sokat számít azonban az a tény, hogy a csemeték otthon mit látnak a szüleiktől!

Azért is ajánlatos résen lenni, mert a fog nem képes az öngyógyulásra. Ahol a szerkezete megbomlik, ott már csak művileg lehet pótolni, és a kihúzott fogak helyettesítése csupán hidakkal, műfogsorokkal lehetséges.

Nem árt észben tartani azt a szempontot is, hogy ez jelenős költséget róhat a családokra. A foghiány miatt zavart szenvedő rágófunkció pedig táplálkozási, felszívódási zavarok, gyomorbetegségek alakulását idézik elő.

A szájüregben felhalmozódó baktériumok tovább rontják a helyzetet. Egyrészt magában a szájüregben, másrészt a szervezet egyéb területein gócbetegségek, elhúzódó gyulladások alakulnak ki, melyek a már meglévő kórokat súlyosbítják, a gyógyulásukat elhúzódóvá vagy súlyos esetben lehetetlenné teszik...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek