Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kutatók már régóta úgy vélik, hogy az idősebb korban bekövetkező gondolkodási képesség romlás egyértelműen összefügg a magas vérnyomás jelenlétével. Ebből következne: ha kezelik a problémát, a gondolkodási képesség is javulhat.
A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek megelőzik az agyi katasztrófát, így tehát a kezelés életmentő. Az azonban vitatható, hogy e gyógyszerek befolyásolják-e a magas vérnyomással küszködők gondolkodási képességét?
Csaknem egy évtizeddel ezelőtt egy tanulmány az igazolta, hogy a vérnyomáscsökkentő tabletták pontos szedése 38 százalékkal apasztotta a szellemi képességek romlásának esélyét.
Michael D. Murray és munkatársai 1900 idős nő és férfi vizsgálata nyomán kimutatták: a magas vérnyomás eredményes csökkentése nemcsak a szélütés, hanem a szívinfarktus és a vesekárosodás kockázatát is mérsékelte, sőt kifejezetten javította a gondolkodás képességét is.
Felvetődött, hogy a korosodás során mind sűrűbb gondolkodási zavarok milyen mértékben kapcsolódnak az idős embereknél ugyancsak gyakori vérnyomás-emelkedéshez. Ideggyógyászati vizsgálatok jelezték, hogy a memóriazavarok és más, gondolkodási feladatok teljesítése jórészt az agyi vérellátással, az agyi erek állapotával függnek össze – de nehéz eldönteni, hogy az esetleges vérnyomás-emelkedés milyen szerepet játszik ebben.
2008-ban arra a megállapításra jutottak, hogy az idősek gondolkodó képességének romlása bizonyíthatóan összefügg a magas vérnyomás jelenlétével – különösen a hirtelen, gyors döntéseket igénylő helyzetek megoldása ment nehezebben.
Ausztráliában Craig Anderson két széles körű vizsgálat adatait is öszefoglalta. Hangsúlyozta, hogy a gondolkodási képesség akkor marad a legjobb, ha a vérnyomás első értékét (a szisztolés vérnyomást) sikerült a lehető legalacsonyabb szinten tartani a vizsgálatok időtartama alatt. Mindenesetre még további megfigyelésekre van szükség.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu