Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Háborítatlanul vagy császárral? – parázs vita dúl a szülészeti ellátás körül. Nemrég asztalhoz ültek az otthon szülés hazai szabályozására az egészségpolitikusok, a szakmai és civil szervezetek. Vajon hogy képzelik a bababarát szülést az orvosok és hogyan a bábák?
Kép: anya baba kisgyerek újszülött csecsemő gyes gyed 2010 12 07 Fotó: Kállai Márton
Geréb Ágnes börtönben. Miről beszéltek?! – ezzel a táblával álldogált egy férfi a Magyar Tudományos Akadémia előtt, miközben odabenn a Semmelweis Mozgalom rendezett konferenciát a szülészet „újjászületéséről”. A meghívottak közt akadtak szülészorvosok, és eljött a Brit Királyi Bábakollégium képviselője is. Mint kiderült, az otthon szülés hívei nem feltétlenül a lakásukhoz ragaszkodnak, hanem ahhoz, hogy családias, emberséges közegben hozhassák világra a gyermeküket, fölösleges, rutinszerű beavatkozások nélkül.
– A társadalom testi-lelki egészsége attól is függ, hogyan bánunk azokkal, akik szülnek és születnek. Az emberi újszülött törékeny lény, és igen fontos élettani folyamatok játszódnak le benne, miközben világra jön – magyarázta Lesley Page professzor asszony, aki komoly szaktekintélynek számít az angol bábák körében. Minden nőnek szüksége van bábára, és néhányuknak orvosra is, mondta a királyi bábakollégium tagja. Ám a két ellátást nem „ellenfélként”, hanem egymást kiegészítő, együttműködő munkatársakként kell elképzelni. Vele is előfordult, amikor bábaként segédkezett egy kis angol születésházban, hogy az egyik vajúdó asszonynak orvosi segítségre volt szüksége – ekkor ő a mentőautóban elkísérhette az anyát a kórházba. Mindehhez persze az is szükséges, hogy a bábák működését törvény szabályozza, őket szakmai nyilvántartásba vegyék, és megfelelő képzést kapjanak.
A brit bába szerint a magyarországi szülészet rendszerváltásra vár. Szerinte hasonló folyamatra lenne szükség, mint amit Kanada British Columbia tartományában – épp az ő közreműködésével – megvalósítottak. Ott is elkülönültek a bábák az egészségügyi ellátástól, ám a reform jóvoltából sikerült összehangolni a kétféle szemléletet. A kórházi szülés sokszor túl sok boldogtalansággal jár, magyarázta. Vizsgálataik szerint növeli a szülés biztonságát, ha a várandós nő személyesen ismeri a bábáját. Ilyenkor például kevesebb fájdalomcsillapításra van szükség, és nagyobb a természetes, nem műtéti szülés esélye. Jó megoldásnak kínálkozik, ha a családias születésház a kórház falain belül, a szülészeti osztály szomszédságában található, így szükség esetén gyorsan átszállítható oda a kismama – magyarázta dr. Lesley Page, aki szerint több külföldi országban ezt az utat választották.
– A szülészeti ellátásról sok téves információ kering, holott ez az egészségügyi rendszerünk sikerágazata. Az otthonszüléseknél ellenben háromszor több újszülött hal meg, mint a kórháziaknál – állította dr. Tóth Zoltán. A Szülészeti-Nő¬gyógyászati Szak-mai Kollégium elnöke szerint ugyan az él a köztudatban, hogy a nők a háborítatlan szülésért szállnak síkra, de gyakorta a várandós asszonyok akadályozzák a szülés természetes folyamatát. Hazánkban minden harmadik nő császármetszéssel hozza világra a gyermekét, holott az ajánlott arány nem lenne több 15 százaléknál. Sokan már előre császármetszést kérnek, hogy egyetlen percet se kelljen megélniük a szülés folyamatából. Akadnak olyanok is, akik eleve visszautasítják a szoptatást.
A Debreceni Egyetem szülészeti és nőgyógyászati klinikájának igazgatója szerint nem érdemes megkongatni a vészharangot a hazai ellátás felett. Magáért beszél, hogy a cívisvárosban kapták meg először Európában a bababarát kórház címet. Hazánkban mára 16 kórház érdemelte ki a bababarát nevet, és ebből csak egy akad a fővárosban. Papás szülésre 76 helyen van lehetőség – érvelt a professzor. A szüléstől lassan mindenki fél, az orvos, a várandós nő, sőt az egészségpolitikus is – bizonygatta dr. Vojcek László, a Budai Irgalmasrendi Kórház szülész-nőgyógyásza, aki bizony több alázatot kért kollégáitól. Mitől fél a magzat? Például a burokrepesztéstől, az indokolatlan császármetszéstől és attól, ha előírják születése időpontját. Nem szereti, ha a mamája infúziókat, gyógyszereket kap siettetés gyanánt. Mégis mindenki tud olyan esetekről, amikor a szülész szinte „belekergeti” a szülésbe az asszonyt, hogy a baba lehetőleg még ügyeleti időben érkezzen.
Hazánkban évente 400 otthon szülés történik, ám ezek egy része nem szándékos. A keleti országrészben előfordul, hogy a szülő nő hiába akarna, egyszerűen nem jut el időben a távoli kórházba...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu