Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A szív- és érrendszer betegségei a világ szinte összes országában a vezető halálokok közé tartoznak, nem kivétel ez alól hazánk sem. Szinte nincs olyan magyar ember, akinek a családjában ne fordult volna elő ilyen jellegű megbetegedés.
Kép: Zsíros ételek, zsíroskenyér, pörkolt tarhonyával, evés. 2007.05.27. Fotó: Bohanek Miklós
Ferenc egy reggel arra ébredt, hogy fáj a hasa, izzad, furcsa teltségérzetre és enyhe mellkasi fájdalomra is panaszkodott. A 62 éves férfi azt gondolta, csak elrontotta a gyomrát. Végül a felesége kihívta a háziorvost, aki EKG-t csinált, és azonnal tárcsázta a mentőt: infarktusra gyanakodott.
A szívkoszorúér-megbetegedést rendszerint meszesedés váltja ki, amely a szívkoszorúér belső falán a zsír lerakódása – plakk – következtében jön létre. A meszes plakkok szűkítik az ereket, s ez a szív vér- és oxigénellátásának csökkenéséhez ve¬zet. Ez a nem kielégítő ellátás gyengítheti a szívet, különösen fizikai megerőltetésnél. A beteg gyenge vagy közepes erősségű mellkasi fájdalmat érezhet, amely a karokba és az állkapocsba is kisugározhat. Ezt a jelenséget angina pectorisnak is nevezik, és nem azonos a szívinfarktussal, amikor a szívkoszorúér teljesen elzáródik.
A kardiológus szakorvos alapos kivizsgálás után elkészíti a szívkoszorúér angiogramját, hogy megállapítsa a végleges diagnózist. Mindezek alapján három különböző kezelési lehetőség jöhet számításba: gyógyszeres kezelés, bypassoperáció és az úgynevezett perkután transzluminális coronaria-angioplasztika (PTCA). A gyógyszerek segítségével növelhető a szívkoszorúéren áthaladó vérmennyiség, a sebészeti beavatkozásnál pedig áthidalják a leszűkült vagy elzáródott koszorúeret.
Ferencnél PTCA-t végeztek, amely során a szívkoszorúér leszűkült szakaszába stentet helyeztek. A stentet magát egy ballon segítségével kitágították, miáltal a stent szorosabban odanyomódott a véredény falához, megszüntetve a szűkületet. A beavatkozást helyi érzéstelenítésben végezték, a beteg végig tudatánál maradt, követve orvosa utasításait.
Az érelmeszesedés kialakulásához számos tényező együttes hatása szükséges. A magas koleszterinszinttel vagy magas vérnyomással rendelkező személyeknél, dohányosoknál, cukorbetegeknél, valamint az olyan személyeknél, akiknek a családjában előfordult már szívkoszorúér-megbetegedés, általában nagyobb a veszély.
Kutatások azt mutatják, hogy a férfi nemiség már önmagában is rizikótényező, mivel nem rendelkeznek hormonális alapokra visszavezető védettséggel, mint a hölgyek. A stresszt sem hagyhatjuk ki a felsorolásból, és fontos megjegyezni, hogy a tartós lelki feszültség, a szorongás a szervezet számára ugyanazokat az egy bizonyos határon túl már kóros következményekkel járó idegi és hormonális elváltozásokat váltja ki, mint amilyeneket a „klasszikus” stressz.
Mivel Ferenc engedett a szelíd erőszaknak, időben orvoshoz került. Szerencsére nála jelentkeztek tünetek, de sajnos egyeseknél egyáltalán nincsenek észlelhető jelek. Ám a vissza-visszatérő mellkasi fájdalom, ami mozgásra erősödik és pihenésre szűnik, olyan jel lehet mindenkinek, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu