Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az édességet, az édes ízeket minden gyermek szereti. Természetesen a felnőttek is, de ők tudatosan ki tudják iktatni a fehér cukrot az étrendjükből. A gyerekek egészségének védelme azonban a szülők feladata, az ő felelősségük, hogy mennyi édességet, vagyis mennyi cukrot fogyaszt a gyerek.
A túl sok édesség, a cukros üdítők, nassok fogyasztására sajnos, igen hamar rá lehet szokni. Míg a kisebb gyerekeknél megmosolyogjuk, milyen aranyosan kenik össze magukat csokival, pudinggal és lelkesen biztatjuk őket a további édességevésre, addig a nagyobbaknál már elgondolkodunk, mert látható jelei lehetnek a sok káros édesség fogyasztásának.
Két-három éves kor körül, ha a gyerekek túl sok cukros ételt, italt fogyasztanak, villámgyorsan romlásnak indulhatnak a tejfogaik. Sok szülő ilyenkor csak legyint, hogy ezek a fogak úgyis kiesnek, nő helyettük másik, de ez rossz stratégia. Lehet, hogy új fogak nőnek, de ettől a rossz szokások nem változnak meg.
Romlik a fog
Egy másfél, kétéves gyereknek nem kellene naponta édességet fogyasztania. A cukor komoly függőséget okoz már ebben a korban is, amit nagyon nehéz később kordában tartani. Az első lépés a cukros tea és a cukros üdítők, gyümölcslevek fogyasztása szokott lenni. Ha a kicsik hozzászoknak az édes italokhoz, hevesen fognak tiltakozni, ha a szülő a teát vízre szeretné cserélni. Amikor elkezdjük itatni a kicsiket, adjunk nekik tiszta vizet, esetleg ízesítsük pár csepp citrommal. A tea maradjon meg a reggeli részeként, gyümölcslevet legfeljebb egy-egy ebéd vagy vacsora után kapjanak, szörpöt is ritkán, mondjuk vendégség, ünnepség esetén. Talán poroszosnak hatnak ezek az elvek, de a kicsik egészsége ezt kívánja. A mindennapok szomjúságának csillapítására maradjon a víz. A gyerekek tanulják meg, hogy a szomjukat egy pohár vízzel, nem pedig üdítővel csillapíthatják.
Hízik a gyerek
A cukor nem csak a kis fogakra van rossz hatással. Sajnos, az óvodákban, iskolákban egyre több a túlsúlyos gyerek. Ennek oka többek között a korlátlan édességfogyasztás, a folyamatos nassolás. Ha egy gyerek úgy nő fel, hogy az édességfogyasztás napi rendszerességgel szerepel a tevékenységei között, később még a zsebpénzét is képes csokoládéra költeni. Hányszor látunk iskola után egy-egy közértben általános iskolás korú gyerekeket, akik csokit, cukros üdítőt vásárolnak, sokszor egyedül is. Egy elhízott kisgyerek sem testileg, sem lelkileg nem egészséges. A többiek pedig kegyetlenek, csúfolják kövér társaikat. A túlsúlyos aztán újra az édességekhez menekül, hiszen azok boldogsághormonokat szabadítanak fel, örömet okoznak, és neki csak ez számít. Éppen ezért fontos a korai megelőzés.
A szülők felelőssége elsősorban abban jelentkezik, hogy milyen példát mutatnak, milyen körülményeket teremtenek otthon. Ha van édességespolc, -kosár, mindig ki van téve pár süti a cukrászdából vagy csokis golyó, csokis keksz kéreti magát az ebédlőasztalon, illetve a konyhapulton, azt a gyerek mindennapi élete részének tekinti. Természetes lesz számára, hogy éhségérzet nélkül is majszoljon belőlük.
Tippek, trükkök
A kosarakba, tálakba kerüljön friss gyümölcs, natúrmandula, dió. Ha enne, ezekből válogasson. A gyümölcsök tele vannak vitaminnal, a magvakban számos értékes tápanyag, ásványi anyag rejlik. De ez utóbbiakból csak kis mennyiség legyen szem előtt, mert elég magas a növényiolaj-tartalmuk, amely megterhelheti a gyomrot.
A reggeli müzlisdobozban ne színes karikák, csokis golyók, agyonédesített, cukrozott rizs-, kukorica- vagy egyéb pelyhek legyenek. Cserélje teljes kiőrlésű müzlire, csurgasson rá reggelente egy kanálka mézet vagy adjon hozzá finom aszalt gyümölcsöt. Naná, hogy a kakaós, cukros kukoricapehelyhez szokott gyerek kézzel-lábbal fog tiltakozni az első reggeleken, de legyen kitartó. Egyezzenek meg, hogy a felbontott doboz tartalmát megeszi. Igyekezzen változatosan kínálni neki, különféle gyümölcsökkel, joghurttal, tejjel, mézzel, így kiderülhet, melyik változat ízlik neki a legjobban. És ha a doboz kiürülése után sem szerette meg az új müzlit, keressenek más reggeli alternatívát. Persze akkor is választhatnak egészségesebb verziót.
Ne tartsanak otthon cukros, szénsavas üdítőket. Még akkor se, ha azt írják a dobozra, nem tartalmaz hozzáadott cukrot, tartósítószert, 100%-os stb. Inkább préseljenek együtt narancs- vagy almalevet. Vásároljon palackos ásványvizet, vagy készítsen el előre egy kancsó limonádét – cukor nélkül –, vagy hígítson fel frissen facsart narancslevet ásványvízzel. Ha nincs szem előtt az üdítő, talán eszükbe sem jut egy idő után. A kisebbeket pedig már a legelején vízzel kínálja. Hogy ne legyen teljes hiányérzetük, azért reggelire nyugodtan adjon nekik forró teát vagy kakaót. Így nem érzik, hogy megvontak tőlük valamit, és megtanulják az italokat a maguk helyén és idején kezelni.
Ne tartson otthon krémtúrókat, édes pudingokat, előre csomagolt süteményeket, kekszeket, előre zacskózott péksüteményeket. Inkább egyezzenek meg, hogy hétvégenként együtt sütnek valami finomat. Így izgalmas közös programban lehet részük és egyben finom és egészséges házi édességet készíthetnek.
Ha a gyerekek nagyon szeretik a csokoládét, próbálja megismertetni velük az étcsokikat. Számos különleges ízesítésű étcsokoládé létezik, és ezekből már pár kocka is elegendő. Szombaton vagy vasárnap, amikor együtt étkezik a család, kóstoljanak meg újabb típusokat, legyen ebből egyfajta rituálé, hogy például a hétvégi ebéd után törhetnek pár kockát az újdonságokból.
Ne kínáljon minden ételhez ketchupot vagy majonézt. Ezekben rengeteg a rejtett cukor. Minden étel finom lehet nélkülük is.
Hétköznap, ha iskolába jár már a gyerek, csomagoljon neki friss gyümölcsöt tízóraira. Persze az iskolában nagy veszélyt jelentenek az osztálytársi minták, és persze a büfék, de kitartással és következetességgel ezek a veszélyek csökkenthetők. Ne adjon a gyereknek annyi zsebpénzt, hogy jelentős mennyiségű édességet vásárolhasson magának - akár titokban is.
Kínálja a gyereket datolyával vagy fügével. Ezek nagyon édes gyümölcsök, majdnem olyan édesek, mint a csokoládé, de sokkal magasabb a rosttartalmuk. Az édes íz iránti vágyat remekül kielégíthetik vele.
Ne tiltsa el a gyereket teljesen és végérvényesen az édességektől. Az erőteljes tiltás dacot és ellenkezést szül, csak azt éri el vele, hogy titokban, nagy mennyiségben fogja falni, ami éppolyan káros, mintha nyíltan tenné. Inkább valamiféle egyensúlyra törekedjen, induljon el az úton egy változatos, egészséges, minden igényt kielégítő táplálkozás felé.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu