Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minek venné meg a drága kenceficéket, ha van konyhakertje, ahol sokféle kozmetikum megterem? Külsőleg, belsőleg egyaránt szépítenek, nyugtatják, fiatalítják a fáradt bőrt.
Kép: Tiszaalpár, 2011. július 18. Uborka pakolás, kozmetika. Fotó: Ujvári Sándor
Végre itt az uborkaszezon, amikor feltölthetjük a dunsztosüvegeket. De a kimaradt uborka sem veszhet kárba, hiszen szeletekben vagy péppé zúzva fantasztikus pakolást készíthetnek belőle a friss arcbőrre vágyó nők. Halványítja a szeplőket, s még jobban fehéríti a bőrt, ha petrezselyemzöldje-pépet is kevernek hozzá. Aztán húzzunk föl néhány sárgarépát, és azokat is pépesítsük s kenjük magunkra, ha barnulni szeretnénk vagy csak egy kis A-vitaminnal akarjuk felturbózni bőrünket. A paradicsom kipréselt leve bőrkondicionáló, hidratáló hatású, a magvakban lévő zsíros olaj pedig lágyít. Emellett regenerálja a napsütés és a szél károsította bőrt, sőt napozás előtti balzsamnak sem utolsó. Akinek meg narancsbőre van, összezúzhat kenőcsnek egy kis csípős fűszerpaprikát, mert élénkíti a vérkeringést – persze csíp is, de hát a szépségért meg kell szenvedni.
Miután minden zöldséget kipróbáltak, jöhetnek a gyümölcsök! Jót tesz a bőrnek az őszibarack, a meggy, a birsalma, a csipkebogyó, télen a narancs. Ezekben rengeteg gyümölcssav, pektin, vitamin és nyomelem van, s így együtt frissítik, puhítják az arcbőrt, nem beszélve a kellemes illatukról. A fekete ribizli termése összehúzza a pórusokat, nyugtatja a fáradt, idősödő bőrt. A dió levelének és kopácsának főzetét már az ókorban hajfestésre, fényesítésre használták, borogatva bőrkiütéseket gyógyítottak vele. A dióolaj fényvédő hatású, ezért napozószerekbe is keverik. A mandula őrölt maghéja bőrradírokban, illetve bőrkeményedést eltávolító készítményekben fedezhető fel, de házilag is lehet próbálkozni darált mandulával való kezelésre.
Aztán ott vannak a gyógynövények! Legklasszikusabb szépítőszer a kamilla, nem véletlenül alapanyaga krémeknek, samponoknak, tusfürdőknek. Virágából készült kivonatok, főzetek nyugtatják, simítják az arcbőrt. A kiszáradt, pikkelyes kéz kezelésére is jó a belőle készült kenőcs. A kamillatea régen szőkítőként is ismert volt, de csakis az eredeti szőkéknek. Ma inkább a fáradt szemek borogatására jöhet szóba, belsőleg pedig emésztési gondokra, megfázásra. Nyugtatja még a bőrt a hársfavirág is, a kakukkfű illóolaja meg izzadásgátló.
Az egyik legsokoldalúbb gyógynövény a körömvirág. Sárga szirmából készült vizes vagy olajos kivonat simítja a száraz, pikkelyes bőrt, ezért is keverik kézvédő balzsamokba. Magas karotintartalma miatt pótolja a bőr A-vitamin-hiányát, de nehezen gyógyuló sebekre is gyógyír. Ahogy az orbáncfű is, ami mellesleg az erősen pattanásos bőr kezelésére kiváló. Zsíros bőrre jó a zsálya levelének kivonata, amely izzadásgátló hatású, ezért is keverik dezodorokba. Olaja fürdővízbe csöppentve nyugtat. Izzadásgátló a zsurló is, de ránctalanít is, mert feszessé teszi a bőrt. A díszcserjeként ismert cserszömörce levele gyulladásgátló, fertőtlenít, ezért használják szájöblítésre, de arctisztításra is jó. És akkor még nem szóltunk a levendulaolaj nyugtató, lazító hatásáról s a rozmaringról mint fiatalítófűről, amely frissíti, tisztítja a bőrt. Ez utóbbit teszi a citromfű is, ha pedig sok rózsánk van, a szirmokat beleszórhatjuk a fürdővízbe, mert nemcsak illatosít, hanem hidratál és ránctalanít.
Nos, az a nő, aki mindezek után nem kapott kedvet a kertészkedéshez, mehet a boltba, ha szépülni szeretne.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu