Bármitől begyulladhat

Találós kérdés: vörös, csipás, duzzadt szemünk átkozottul viszket, váladéktól beragad, pillánkra lepedék ül, mi az? A válasz: kötőhártya-gyulladás.

Élet-egészségBudai Horváth József2011. 08. 03. szerda2011. 08. 03.

Kép: Kötöhártya-gyulladás szemfájdalom szemdörzsölĂ©s allergia 2011.07.24. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Bármitől begyulladhat
Kötöhártya-gyulladás szemfájdalom szemdörzsölés allergia 2011.07.24. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

A kötőhártya az ínhártyát – a „szemfehérjét” – borító vékony, átlátszó nyálkaréteg, mely a szemhéjak belső részét is védi. Látásunknak a szennyeződésektől való oltalmazásán túl feladata a szem kiszáradásának elkerülése, amit nyáktermelő sejtjei segítenek elő.

A kötőhártya-gyulladás szerencsére nem veszélyezteti érzékelésünket, s csupán ritkán igényel sürgősségi ellátást. Mindenesetre a kellemes nyári időben a leggyakoribb – gondoljunk a tavak, folyók, medencék vizére. De nézzük a kiváltó okokat.

A baj leggyakoribb forrása fertőzéses eredetű: baktérium, vírus, gomba, illetve parazita teszi a dolgát. Válaszként vírusra vizes, nyákos folyadék, míg baktériumra (mely gyakoribb a gyermekeknél) sárgás-zöldes, vastag váladék termelődik. Mindkettő kialakulhat a megfázással, torokfájással egy időben is.

Ugyanakkor a gyulladást a szembe jutott szennyeződések is előidézhetik. Ezek leggyakoribb forrása a szél: port és piszkot röpít a szembe. Előkelő helyen említendő a huzat és a klímaberendezések használata: a levegő mozgásával egyidejűleg a szem kiszáradhat, s eközben kórokozók kerülhetnek bele. De az erős fény is belobbanthatja a kötőhártyát, ellene leginkább napszemüveggel érdemes szembeszállni. S ne feledjük a pollenallergiát sem, amire a szervezet nem ritkán lobokkal reagál.

Piszkos kézzel sose dörzsöljük meg a szemünket. Ne használjunk senkivel közös törülközőt. A kontaktlencsét csak a megszabott ideig viseljük, a tárolószert naponta cseréljük újra. A begyulladt szemre ne tegyük fel, gyógyulásunkig viseljünk szemüveget.

A kötőhártya-gyulladás kezelésében hatásos ellenszer a vény nélkül kapható csepp vagy kenőcs, de ha a tünetek 2-3 nap alatt nem enyhülnek, mindenképpen tanácsos orvoshoz fordulni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek