Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sok minden igen, de van, ami nem áll jól egy nőnek: talán leginkább ilyen a cigaretta. Ám erről közülük jó néhányan nem akarnak tudomást venni.
Kép: Terhes nö dohányzik állapotos várandĂłs cigaretta 2011.07.31. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Ne kerteljünk: hiába írják rá a cigarettásdobozokra, hogy a dohányzás káros az egészségre, sőt halált is okozhat, e figyelmeztetés igen kevéssé zavarja a füstölögni vágyókat. Bár tizennyolc éven aluliakat nem szabad dohánytermékkel kiszolgálni, egyre több általános iskolás, gimnazista gyújt rá. S bár a nikotin „örömeire” korra és nemre való tekintet nélkül számosan vágynak, ennek ellenére az átlagos dohányos fiatal, esetleg társadalmilag hátrányos helyzetű, rosszul kereső – és egyre gyakrabban nő. Ugyan a dohányzásban a férfiak még mindig megelőzik a nőket, ám az arányok állandóan módosulnak – mostanában a férfiak 37, míg a nők 28 százaléka gyújt rá rendszeresen. A 18-19 évesek körében minden második lány dohányzik, és a 20–39 év közötti korcsoportban is 40 százalékot tesz ki a füstölgő hölgyek aránya.
A nikotinfüggők átlagosan nyolc évvel rövidítik meg az életüket, s a dohányzás számít a halál leggyakoribb kiváltójának. Egy német statisztika szerint ezer emberből egy esik gyilkosság áldozatául, hét autóbalesetben veszíti el az életét, ötszáz pedig végső soron a cigarettázás káros következményeinek „köszönheti” a halálát.
Mindenképpen érdemes a dohányzás okát is megkeresni. Míg a férfiak a rágyújtásban leginkább valamiféle új ingert keresnek, addig a nők javarésze idegességét, családi konfliktusait, mérgét, munkahelyi frusztrációját szeretné ily módon elterelni. Gyakori indoknak számít a harag, az agresszió levezetése vagy a gyász, az egyedüllét feldolgozása. Hasonló okok miatt nyúlnak aztán az alkoholhoz is, ami persze újabb veszélyekkel jár.
Sok nő azt hiszi, hogy a cigaretta étvágycsökkentő, így a fogyókúra eszközeként veti be. Tudományos felmérések bizonyítják: a fiatalkorúak közül sokan azért kezdenek el dohányozni, hogy megőrizzék arányos testalkatukat. Pedig ez tévhit!
Az viszont bizonyított tény, hogy a dohányos nők bőrén tízszer annyi ránc keletkezik, mint a nemdohányzókén, sőt sokkal sápadtabbak és jóval öregebbnek is látszanak. A cigaretta egyszersmind fokozza a menstruációs fájdalmak kockázatát, hamarabb hozza el a változókort, de vetélést, koraszülést, meddőséget okozhat. A dohányzás nemcsak a tüdőt betegítheti meg, hanem a szív- és érrendszeri betegségeknek, csontritkulásnak, ízületi bajoknak úgyszintén megalapozója lehet.
A nemtörődöm és felelőtlen hölgyek, ha már a sajátjukkal nem teszik, leendő gyermekük egészségét megvédhetnék, sőt így még veszélybe is sodorják! A kockázatokról és mellékhatásokról a dohányos kismamák ritkán kérdezik meg nőgyógyászukat, de ha igen, a tanácsát nem fogadják meg. A terhesség alatt dohányzó nők gyermekei körében nagyobb az esélye a bölcsőhalálnak. Ha szenvedélyüktől eztán sem képesek megszabadulni, tudniuk kell, hogy a szoptatás idején az anyatejbe is bekerülnek a dohány méreganyagai. S ugyan vajon mit gondoljunk azokról az anyákról, akik később a lakásban is vígan füstölnek, miközben a csemetéjük asztmától szenved…?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu