Egekbe szökik az IQ!

Azt hinné az ember, elhülyülünk a sok tévézéstől, pedig dehogy! A tudósok is rácsodálkoztak, mégis: az emberiség intelligenciaszintje egyre nő. Vajon miért „agyasodunk?”

ÉletstílusPalágyi Edit2009. 01. 29. csütörtök2009. 01. 29.
Egekbe szökik az IQ!

Bármily meglepő, az 1930-as évek óta az átlagos amerikai vagy épp európai egyre több pontot szerez az IQ teszteken – erre a nyolcvanas években csodálkoztak rá a kutatók, s el is nevezték ezt Flynn effektusnak. Egy mai IQ teszten a nagyszüleink legfeljebb a 70-80 pontot ütnék meg, holott a mai átlagember veri a 100-at. Ha egy középkori tudós kézbe kapna egy golyóstollat, a teszteredménye csak mínusz 110 körül volna – magyarázza Rigó Péter pszichológus, a Semmelweis Egyetem tudományos munkatársa.

Manapság olyannyira divatba jött a tesztírás, hogy szinte mindenki siet mérlegre tenni az agysejtjeit. Ám vigyázat, a teszteket fokozatosan sztenderdizálják, vagyis nehezítik, hogy reális eredményt kapjanak. A legkiválóbb koponyákat, akik megütik a 130 pont feletti eredményt, egy nemzetközi klub fogadja tagjai sorába. A Mensat 1946-ban Angliában alapították. Az intelligencia elitje azonban nem csupa professzorból áll. A legszínesebb szürkeállományú embereket összefogó Mensa HungarIQa tagjai intelligensebbek az emberiség 98 százalékánál. Találunk köztük buszsofőrt, szobafestőt, tánctanárt, s persze egyetemi oktatót. Bár a kiugróan magas intelligenciahányadossal bírók közt több a férfi, de az urak ne bízzák el magukat, ugyanis az értelmi fogyatékosok közt is több a fiú. Jó néhány nő is megüti a szellemi elitklub szintjét: nemcsak fordítót és tolmácsot, de titkárnőt, mi több, női patkolókovácsot is lelünk a tagok közt.

Mégis mi az, ami hasonló bennük? A sokoldalúság és a humor, valamint a nyitottság. Rigó Péter például gond nélkül átnyergelt a Műszaki Egyetemről a pszichológiára, miközben zenei szakközépiskolás korában még csellósnak készült. Az intelligencia krémje folytonosan keresi a kihívásokat: Akad olyan tagja az amerikai Mensának, aki már háromszor mászta meg a Mount Everestet.

Dúl a vita arról, miért leszünk egyre intelligensebbek, minek köszönhető a Flynn hatásnak elnevezett jelenség. Vajon annak, hogy jobban táplálkozunk? Netán annak, hogy ingerekben gazdagabb környezetben növünk fel? – hogy mire tippel a HungarIQa tag Rigó Péter, azt a Szabad Föld január 30-ai számában elolvashatják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek