Fegyverkeznek a nyugdíjasok?

Egyre kriminálisabb az élet: az idősek önvédelmi gázpisztollyal fegyverkeznek, a tizenévesek viperát vesznek. Támad az erőszak, de ne törődjünk bele...

ÉletstílusPalágyi Edit2009. 02. 28. szombat2009. 02. 28.
Fegyverkeznek a nyugdíjasok?

Az egész országot nem írathatjuk be harcművészeti kurzusra, pedig egyre többen rettegnek a növekvő bűnözéstől. Fényes nappal kirabolják a közeli kispostát, villanyszámlásnak álcázott csalók csöngetnek be, hogy az újságok címlapjára került tragédiákról ne is beszéljünk. Münnich Iván agressziókutató szerint a munkanélküliség, a létbizonytalanság szétzilálta az erkölcsi normákat. Csak az segít, ha beindul a társadalom önvédelmi reflexe.

Egy jó szándékú ember is áldozattá válhat, ha rosszkor volt rossz helyen. Egy egri lottózó alkalmazottja például semmiről sem tehetett, néhány napja mégis fegyvert szorítottak a homlokához, s felszólították, adja át a bevételt. Naponta megesik, hogy időseket rabolnak ki otthonukban, vagy éppen valamilyen ürüggyel bizalmukba férkőznek, s meglopják őket. Az áramszolgáltató munkatársának adták ki magukat a csalók nemrég Heves megyében. Azzal csöngettek be az idős emberekhez, hogy visszajár tízezer forint a villanyszámlából. Pénzváltásra kérték az áldozataikat, csakhogy ezalatt több tízezer forintot meglovasítottak.

Mivel védhetjük ki, hogy pénzük, testi épségük bánja a támadást?
Ha csoport támad ellenünk, ne hősködjünk!
A túlerővel támadót ne provokáljuk, ne szóljunk vissza!
Átmenetileg viseljük el a megalázó helyzetet, s oldjunk kereket!
Ha viszont azt látjuk, hogy mást ér atrocitás, ne maradjunk tétlenek! Lehetőleg úgy próbáljunk segíteni, hogy magunkat ne sodorjuk veszélybe!

Hogyan előzzék meg az idősek, hogy tolvajok áldozatává váljanak?
Jó tudni, hogy a közműszolgáltatók készpénzben sosem küldik vissza a túlfizetés összegét.
Idős ember idegent lehetőleg ne invitáljon a lakásba, ha egyedül van. Ha mégis, kérjen fényképes igazolványt.
Ha bizonytalanok abban, hihető-e a látogató meséje, hívják oda valamelyik ismerősüket, rokonukat.
Hasznos lehet a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás: ha a „pánikgombot” megnyomja az idős, azonnal küldenek valakit.
A szépkorúak lehetőleg fényes nappal járjanak vásárolni, és kerüljék a túlzsúfolt helyeket. A pénztárcájukat tegyék biztos helyre, sosem a bevásárlókosár tetejére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek