5 kifogás a fogyókúra ellen

Kifogást mindig lehet keresni, az a legkönnyebb. Önsajnálatból vagy lustaságból gyorsan meg tudjuk magyarázni a túlsúlyunkat, s persze azt is, miért nem vágunk bele azonnal egy súlycsökkentő programba. Az öt leggyakoribb és leghihetőbb magyarázatot és cáfolataikat gyűjtöttük össze.

ÉletstílusMérei Kata2009. 04. 11. szombat2009. 04. 11.
5 kifogás a fogyókúra ellen

1. Sosem leszek olyan csinos és dekoratív, amilyen szeretnék lenni, akkor miért küszködjek a fogyókúrával?
A túlsúlyos emberek egyik leggyakoribb problémája, hogy elérhetetlen célokat tűznek ki maguk elé. Ha valaki 100-120 kilót nyom, valóban ne álmodozzon arról, hogy olyan nádszálkarcsú lesz, mint mondjuk, Cameron Diaz. Ez azonban nem ok arra, hogy ne álljon neki ledolgozni 5-10 vagy akár 20 kilónyi felesleget. Az, hogy a fogyással még nem lesz manökenalkatú, nem jelenti azt, hogy semmilyen pozitív változás nem történhet a fogyókúra segítségével az életében. Ha csak egy-két mérettel kisebb ruhát kell vásárolnia, ha belefér egy régi nadrágba, ha nem fulladozik a lépcsőn vagy nem fáj a térde a túlsúlytól, máris sokat tett mind a külseje, mind az egészsége érdekében.

2. Már több fogyókúrát elbuktam. Miért próbáljam újra?
Ez a költői kérdés a legtöbbször azokból a diétázókból tör elő, akik már túl vannak egy-két kemény kísérleten, és rendre visszahízták a leadott kilókat. A kudarcokat követőn értelemszerűen nincs se kedv, se kitartás egy újabb kúrához. Pedig a korábbi sikertelenségek nem jelentik azt, hogy a következő kúra sem sikerül. Ha úgy vágunk bele egy fogyókúrába, hogy úgysem sikerül, hajlamosak vagyunk már időnek előtte feladni. Ám a sikertelen diétákból is tanulhat valami újat az ember. Leginkább azt, hogy a fogyókúra olyan, mint egy jó férj. A leadott súlyt nem elérni, hanem megtartani nehéz. Ha ezt tudatosítjuk magunkban, nagyobb elhatározással vethetjük bele magunkat egy újabb diétába.

3. Ha nem eszem eleget, depressziós leszek
Ez az egyik legtipikusabb táplálkozási probléma, amelyet érzelmi evésként is minősítenek. Azok, akik idegesek vagy depressziósak azért, mert saját felfogásuk szerint nem ehetnek eleget, biztosan érzelmi alapon esznek túl sokat. Ilyen esetekben azt kell végiggondolni, mit pótolnak az evéssel. Lehet, hogy nem kapnak elég szeretetet, odafigyelést kedvesüktől vagy a családjuktól. De az is lehet, hogy már nem kielégítő a munkájuk, nem köti le elég energiájukat, s mindezt evéssel kompenzálják. Mindenki gondolja végig, hogy mit próbál helyettesíteni az evéssel, sőt azt is gondolja át, mennyi időt tölt egy nap az étkezéssel. Ezt az időt felezze vagy harmadolja el fejben, s próbáljon inkább egyéb szabadidős vagy sporttevékenységet folytatni. A lényeg, hogy már vizuálisan is próbálja megszabadítani magát az evéstől, s a napi étkezését tartsa ésszerű keretek között.

4. A fogyókúrától még nem leszek egészséges, akkor minek vágja bele?
Ez helytelen hozzáállás. A fogyókúrától, csakúgy, mint egy oltástól vagy egy tablettától, természetesen nem lehet csodákat várni. De az egészséges életmódnak hosszú távon vannak eredményei. Minden egyes kilóval növeli a szervezete ellenálló képességét és egészségét. Amennyiben a diétája sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz, akkor az immunrendszere is erősödik. Minden egyes kiló csökkenti a testzsírszázalékot, ezáltal csökkenti a szív és érrendszer elzsírosodását, s ezzel együtt az érszűkületnek az esélyét. Kevésbé valószínű, hogy visszérproblémái lesznek, a csontokat és az ízületeket is mind kisebb és kisebb túlsúly terheli. Ezekre gondoljon, s minden egyes leadott kilónál az jusson eszébe, mennyit tett az egészségéért. Hosszú távon tíz kiló túlsúlytól való megszabadulás akár öt-hat évvel is növelheti a várható élettartamot.

5. A túlsúly leadása nem oldja meg egyéb problémáimat
Ez sem teljesen igaz. Ha valakinek magánéleti, munkahelyi vagy egyéb mentális problémái vannak, azokon is jelentős mértékben segíthet egy kiadós fogyás. Ugyanis túlsúly nélkül, esztétikusabb külsővel, jóval nagyobb önbizalomra tehet szert. A túlsúlyos embereknek a legtöbbször önértékelési problémáik vannak, már néhány kilónyi fogyás is pozitívan hat az önképükre. A fogyás önbizalmat, tartást és nyitottságot ad. Barátságosabban viszonyulnak másokhoz, nagyobb önbizalommal állnak ki saját érdekeik mellett. A munkahelyükön bátrabban nyúlnak bizonyos feladatokhoz, könnyebben kezdeményeznek beszélgetést, a magánéletben sem hagyják magunkat olyan könnyen elnyomni. Az öltözködésük egyre színesedik, ahogy csúsznak le a felesleges kilók, testüket, s ezzel együtt belső értékeiket nem rejtik hosszú, bő, sötét ruhák mögé. Az ilyen, kilóról kilóra történő pozitív változást mások is észreveszik. És a fogyókúra teljesítése mindenki szemében erőt és kitartást jelent.

Forrás: Diéta és Fitnesz magazin

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek