A boldogság titka életünk alkonyán

A nyugdíjas évek kapcsán mindig a pénzügyi biztonság kerül szóba, pedig nem csak a létfenntartás az, ami az idősek számára problémát jelenthet. A hirtelen jött szabadidő eltöltése sokak számára rémisztő feladatot ad.

ÉletstílusSzabad Föld Online2009. 06. 15. hétfő2009. 06. 15.
A boldogság titka életünk alkonyán

Egy nemrégiben közzétett ausztrál kutatás során azt vizsgálták, az idősödők hogyan készülnek a nyugdíjas éveikre. Kiderült, hogy a nők sokkal inkább számolnak nyugdíjas koruk egészségügyi és szabadidős vonzatával. Velük szemben a férfiak inkább az anyagi helyzetük biztosítására koncentrálnak, míg társadalmi kapcsolataik építésével kevésbé foglalkoznak. A kutatók megállapításai szerint éppen ezért a férfiakat inkább fenyegeti az időskori magányosság és az elszigeteltség.

Az 50 és 66 év közöttiek megkérdezésével készült kutatás további megállapításai szerint az idősebb dolgozók inkább terveznek anyagilag a nyugdíjas éveikre, mint a fiatalabbak. A magasabb jövedelmű dolgozókkal szemben az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők inkább hajlanak arra, hogy időskori elfoglaltságaikra is gondoljanak. A nők, a magasabban iskolázottak és a nagyobb jövedelműek pedig nagyobb arányban figyelnek az egészségük megőrzésére, mint a férfiak, az alacsonyan képzettek és a szerényebb fizetéssel rendelkezők – írja a medicalnewstoday.com.

Hasonló témában végzett szingapúri kutatások is megerősítették az ausztrál kutatók megállapításait. A megkérdezettek itt is egyetértettek abban, hogy az aktív évek alatt elkezdett jövőtervezés később pozitív hatásokkal jár. A kapcsolatok ápolása a barátokkal és családtagokkal is később meghozza gyümölcsét.

Az eredmények azt mutatják, hogy Szingapúr nyugdíjasait kevésbé fenyegeti az elszigeteltség és a magány. Többségük aktív nyugdíjas életet tervez, melybe nemcsak a családi élet, hanem egyéb társadalmi tevékenységek is beletartoznak. Mindemellett az ötven évnél idősebb dolgozók mintegy fele tervezi, hogy részmunkaidőben tovább dolgozna, kétharmaduk pedig rendelkezik valamilyen társasági hobbival, amelyet nyugdíjasként is folytatni kíván.

S hogy mi a boldogság titka?
A kutatók szerint az időskori elégedettségnek az az alapja, hogy visszatekintve életükre, azt eredményesnek látják-e: van családjuk, unokáik, a munkájuk területén sikeresek voltak, elértek valamit. Az ilyen öregkort megérő emberek azután értelemszerűen könnyebben alakítanak ki a maguk számára társaságot, hasznos elfoglaltságot nyugdíjas korukra is.

Aki kudarcként tekint addigi életére, az inkább hajlik mások társaságának kerülésére, bezárkózik lelkileg és fizikailag is – értékeli az eredményeket Síklaki István az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánhelyettese.

Síklaki szerint az öregkori magány által veszélyeztetett idősek számára nagy lehetőséget kínál az internet. Itt a hasonló sorsú emberek egymásra találhatnak, a virtuálisan kialakult ismeretségek elmélyedhetnek, sőt, igen gyakran személyes kapcsolatokká is alakulnak.

Forrás: ELTE-TáTK hírlevél

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek