Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mind több a versenytársa a téglaháznak. A nagy, országos építkező kiszorítósdiban egyre növekvő szerepet játszanak a készház-technológiával létesített épületek, amelyek gyorsan elkészülnek, energiatakarékosak és nem drágábbak a téglaháznál.
Mindinkább a múlté lesz az éveken át kalákában készülő családi ház építésének küzdelmes emléke. Napjainkban akár két-három hónap alatt is elkészülhet álmaink otthona, ha a készház-technológiát választjuk. Hogy ez mitől ilyen gyors? Attól, hogy az így épült lakás fő szerkezeti elemei, a külső tartó- és a belső válaszfalak, valamint a tetőelemek teljes magasságban és hosszban, saroktól sarokig egy gyárban és egyben készülnek el. Elemek (panelek) alkotják tehát, amelyek azonban egészen más szerkezetűek, mint a rossz emlékű panelházak vasbeton elemei. A készház paneljeit, amelyek a szerkezet zömét adják (és amelyek az időjárástól független körülmények között készülhetnek el a gyárban), egy külön járművel szállítják a helyszínre, ahol daruval emelik a helyükre két-három nap alatt. Kiváló előkészítés és szervezettség mellett ez akár egy napra is rövidülhet.
Az előkészítésben különösen fontos a tökéletesen vízszintes, tükörsima betonalap, mert ez a technológia nem visel el pontatlanságokat, elnagyolásokat. A szerkezet elkészültével máris kezdődhetnek a beltéri munkák: a szerelvények szerelése, a gépészet kiépítése, festés, mázolás, burkolás, amelyeket ha jól összehangolnak és profi módon végeznek, akár nyolcvan nap alatt is kulcsátadásra kész lehet a ház.
A könnyűszerkezetes technológia – amivel a készház is készül – azt a látszatot (érzetet) kelti sokakban, mintha az nem lenne olyan stabil, mint a téglaépület. A szakértők szerint a látszat csal, mert ezek a házak ugyanúgy állják az időjárás viszontagságait, mint a hagyományos téglaépítmények. Ezt igazolják az Észak-Európában és Észak-Amerikában álló épületek, ahol ennek az építkezési módnak komoly múltja van. Más kérdés, hogy a nagy erejű hurrikán halomra döntheti őket, ahogy ez az Egyesült Államokban olykor elő is fordul. Térségünkben azonban nem fenyeget ilyen veszély. Külföldi tapasztalatok alapján a jó minőségű készházak élettartama 75-100 év, és különösebb karbantartást sem igényelnek.
A gyors fölépíthetőség csak az egyik nyomós érv a készházak mellett, a másik az energiatakarékos (fal)szerkezet. Az osztrák Kampa építési vállalkozás magyar leányvállalata 26, illetve 32 centiméter főfalvastagságú házakat épít – tudtuk meg Fazekas Pétertől, a Trendhaus Hungária Kft. ügyvezetőjétől. A főfal szerkezete a fa bordavázból, polisztirol, illetve ásványgyapot szigetelésből, gipszkartonból, gipszrost lemezből és a közöttük elhelyezett párafékező fóliából áll. A szerkezetben a fa önmagában is jó hőszigetelő, amelyet a vastag (16 centiméteres) ásványgyapot szigetelés és a polisztirol csak tovább erősít. Így lehetséges az, hogy az épületek energiafogyasztását jellemző fajlagos energiafelhasználás mértéke készházak esetében harmada-negyede is lehet annak az értéknek, ami a téglaházakat jellemzi. Ezek az épületek tehát joggal értékelődnek föl akkor, amikor már nemcsak az építés költsége számít, hanem legalább ilyen izgalmas kérdés az is, hogy mennyit fogyaszt a ház.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu