Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Előfordult már, hogy rengeteg időt és energiát ölt a fogyókúrájába, mégsem stimmelt valami? A centik, a kilók egyáltalán nem, vagy nem a kívánt ütemben csökkentek?
Talán elkövetett néhány apró hibát, nem megfelelően egyensúlyozott a kalóriák és a mozgásformák között, de lehetséges az is, hogy a szervezete működésében van zavar. És lelki oka is lehet annak, hogy nem képes elengedni a felesleges kilókat.
A lehetséges okok
1. Többet eszik, mint gondolja
Önmagában a fogyókúra nem bonyolult dolog. Kevesebb energiát kell bevinni, mint amennyit elégetünk. Ehhez azonban egy egyszerű diéta kevés. Nem biztos, hogy egy átlagos diétás étrenddel kevesebb kalóriát visz a szervezetébe, mint amennyit eléget. Figyelembe kell vennie az életmódját is. Ha például ülőmunkát végez, akkor még egy hétköznapi diétás menü is okozhat súlygyarapodást. Ha nem sportol, akkor valamilyen rendszeres testmozgással kell kiegészítenie a diétát, hogy a bevitt és elégetett kalóriák megfelelő arányban legyenek.
A jó diétás étrend a legnagyobb arányban zöldségeket és fehérjét tartalmaz, valamint némi gyümölcsöt és kevés szénhidrátot. A legtöbb diétázó azonban a rejtett kalóriákon bukik el. Egy-egy falat kalóriadús nass, rendszeresen fogyasztott cukros üdítő vagy dupla adag müzli reggel, esetleg egy-egy darab sütemény vagy jégkrém. Hiába étkezik valaki egész nap egészségesen és körültekintően, ha naponta becsúszik egy-egy kalóriabomba, máris megáll a fogyás. Természetesen nem az alkalmankénti bűnözésről van szó, hanem a napról napra elkövetett apróbb hibákról.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni
A lényeg a kiegyensúlyozottságban rejlik. Az egyoldalú monokúrák hatásosak, de szükséges az odafigyelés. Fogyasz¬szon sok halat, növényi olajokat, magvakat, sovány húsokat. Kevés, de jó minőségű szénhidrátot, délelőttönként gyümölcsöt. Szintén nagyon fontos a zsírszegény tejtermékek, valamint naponta 2-2,5 liter folyadék fogyasztása.
2. Jódhiány
Ez valójában összefügg a pajzsmirigyproblémával, hiszen a jódhiány következtében lelassulhat a pajzsmirigy működése. Magyarországon sokan szenvednek ettől a tünettől (de az ellenkezőjétől is), mert sajnos, az ország sok területén jódhiányos a víz, és gyakran még a táplálkozással sem tudunk segíteni ezen, legfeljebb jódozott sóval. Ha csak lehetséges, fogyasszunk heti rendszerességgel halételeket, tengeri halakat, hogy a jód természetes formájában jusson a szervezetünkbe. De vigyázat, a túl sok jód fogyasztása is okozhat súlyos egészségügyi, sőt mentális betegségeket.
3. Rossz pajzsmirigyműködés
A súlyingadozás hátterében gyakran a pajzsmirigy helytelen működése áll. Tünet lehet az indokolatlan hízás, de az is, hogy valaki képtelen súlyt felszedni. A pajzsmirigy felelős az anyagcsere szabályozá-sá¬ért. Ha a pajzsmirigy hormontermelése csökken, akkor le assul a szervezet anyagcseréje, a tápanyagokat nagyon lassan dolgozza fel. Bármilyen keveset eszik az illető, bármilyen kis adagokban próbálja elfogyasztani a napi menüjét, a szervezet azt fogja érzékelni, hogy még kevesebb energiára van szüksége. Ezért a legkevesebb ételt is pluszbevitelként fogja fel, és szépen elraktározza. Abból pedig súlyfelesleg lesz.
Megtörténhet az ellenkezője is. Valaki igen méretes adagokat fogyaszt, rengeteg kalóriát visz a szervezetébe, mégsem képes hízni, sőt. Ilyenkor a pajzsmirigy túlműködéséről lehet szó. A szervezet a tápanyagokat egyre gyorsabban dolgozza fel, ezért egyre többet kíván, semmit sem raktároz el. Mindkét eset súlyos probléma, ilyankor orvosi ellátásra, kezelésre van szükség.
4. Metabolikus szindróma
Nehezen felismerhető. Megeshet, hogy egészségesen táplálkozik, mégis jelentkezik a gond. Normális esetben a táplálkozás során a szervezetben inzulin szabadul fel, így a glükóz eljut azokhoz a sejtekhez a szervezeten belül, ahol a legjobban hasznosítható. A metabolikus szindróma hatására azonban a sejtek nem ismerik fel a glükózt, következésképpen nem is tudják hasznosítani. Ekkor állandó körforgás indul. A szervezet egyre többet és többet termel, hiszen a működés zavarai miatt azt érzékeli, hogy nem volt elég glükóz, amit fel lehetett volna használni. Így a vércukorszint teljesen feleslegesen emelkedik, és a glükóz szépen a zsírraktárakba kerül, megtörténik a súlygyarapodás. Ezt olyanok is tapasztalhatják, akik egészségesen táplálkoznak, sőt akár diétáznak is, ezért forduljanak dietetikushoz, táplálkozási szakemberhez segítségért. Persze nagyobb eséllyel érinti ez a probléma a túl cukrosan vagy zsírosan étkező egyéneket, a rossz étkezési szokásokkal rendelkezők jóval veszélyeztetettebbek.
5. Lelki háttér
A túlsúlynak bizony a legtöbb esetben komoly lelki háttere van. Van, hogy valaki azért nem tud lefogyni, mert a súlyfeleslegét mintegy védőpajzsként tartja maga előtt. Ezzel védekezhet egy rossz kapcsolat után egy újabb ellen, állhat a háttérben gyermekkori stressz, de az is lehet, hogy a felesleges kilókkal párnázza ki magát valaki, egy szerette elvesztése felett érzett fájdalmában. Ha már minden egészségügyi lehetőséget kizárt, érdemes kineziológus segítségével feltárni az esetleges lelki okokat.
Hizlaló lehet a mindennapi stressz is. Gyakorta fizikai tünetek garmadáját okozza. Stressz hatására megnő a test adrenalin- és kortizoltermelése, így extra energiához jut a szervezet. Súlyos éhségérzet alakulhat ki, hiszen tudat alatt is táplálékra, energiára van szüksége a testnek, hogy feldolgozhassa a stresszes szituációkat. Könnyű lenne azt mondani, hogy ne idegeskedjen, s a tünetek elmúlnak. Manapság ez aligha megvalósítható. Amennyiben életében állandósul a stressz, találjon módot arra, hogy csökkentse adrenalinszintjét. Erre a legjobb megoldás a sport, az olyan intenzív, zsírégető, anyagcsere-fokozó edzésformák, mint a futás, a boksz, a kerékpározás. Egy-egy dinamikus mozgással rendszeresen levezethető a feszültség, így egy idő után az adrenalin- és a kortizolszint helyrebillen a szervezetben.
Forrás: Diéta és Fitnesz
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu