Alternatívenergia-bumm Tamásiban

Az már nem megy ritkaságszámba, ha egy-egy település új, környezetbarát utakat keres az energiájának megtermelésére, de itthon alighanem egyedülálló a tolna megyei Tamási vállalkozása, szélfarm, geotermikus- és bioerőmű beindítását is tervezik.

EnergiaFehér János2009. 01. 19. hétfő2009. 01. 19.
Alternatívenergia-bumm Tamásiban

Tamási úttörő szerepre vállalkozott, amikor az országban elsőként a tolnai város kötött megállapodást a PannErgy Nyrt.-vel egy geotermikus erőmű létesítésére. A szerződés értelmében a fúrásoknak az év első felében állnak neki, hogy az előzetes kutatások során feltárt energiát a felszínre hozzák. Kiderült, 2000-2500 méter illetve 3000-3500 méter mélyen két víztározó bújik meg,. A felső rétegből 20-40, míg az alsóból 200 fokos víz nyerhető ki, amelyből a fűtéshez és az áramtermeléshez nyernek majd mintegy 8 megawattnyi energiát. „Ez szabadságot és függetlenséget jelent Tamásinak. Intézményeink százmilliós rezsije megszűnik, illetve az ide települő iparnak olcsón tudunk energiát szolgáltatni.

A húsz-huszonöt fokos vizet a harminc-negyven aranykoronás földeken üvegházas termeléssel tudjuk hasznosítani. A forró víz emellett a termálfürdőt is ellátja majd vízzel, így télen is működhet” - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Ribányi József polgármester.

A településen magánbefektetők is látnak fantáziát a megújuló energiák használatában, igaz ők nem a föld alatt keresgélnek. A drezdai GM Környezetvédelmi és Energiagazdálkodási Kft. a múlt héten adta át szerződés tervezetét a városnak. A német befektető 50 millió eurós beruházással, 14 egyenként két megawatt teljesítményű, Vestas típusú szélturbinát építene a várostól északra. Kezdetnek csupán egy szélmérő tornyot állítanak fel, hogy pontos adatokat kapjanak a helyi szélviszonyokról, de 2011-től már működő szélfarmot szeretnének látni. A megtermelt áramot Tamásiban kívánják értékesíteni, igaz ehhez az áramszolgáltatóval is megegyezésre kell jutniuk.

A melegvíz és a szél mellett, egy a mezőgazdasági, a faipari és a háztartási hulladékot feldolgozó bioerőmű is szolgáltatna energiát Tamásinak. A Bioweg Kft erőművében, egy öt megawatt teljesítményű turbina biogázt, és abból villamos- és hőenergiát állítana elő, a másik hét megawattos blokk pedig biomasszát, energiaültetvényből származó fát és más növényi hulladékot fog hasznosítani. Az erőművet 8-9 milliárd forintból építi meg a cég, és 2010 második negyedévében kezdené meg működését – közölte Bali Anna, a Bioweg ügyvezető igazgatója.

Az erőművel a környék mezőgazdasági termelői is jól járhatnak, az erőmű számára szükséges energianövényeket, füzet és nyárfát ők termeszthetik majd. A Bioweg mintegy ezer hektár földterületre kíván szerződést kötni. Bali Anna szerint a tervezett beruházás modell lehet a hazai mezőgazdasági vállalkozások számára, és a hasonló üzemeknek. Eddig ugyanis az országban csak biomasszaüzemek és biogázkazánok működtek különállóan, ebben az erőműben viszont az anyag- és az energiahasznosítás összefüggően történik majd.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek