Radioaktív energiát a radiátorokba?

Ha nem jön az orosz gáz, akkor más energiaforrást kell felhasználni a fűtéshez. A napokban reneszánszát éli a tűzifa és a szén, míg több uniós politikus úgy véli, hogy az elzárt gázcsapok miatt növekvő arányban kellene használni az atomenergiát.

EnergiaFehér János2009. 01. 12. hétfő2009. 01. 12.
Radioaktív energiát a radiátorokba?

Az orosz gázszállítás akadozás miatt Európa figyelmét újra a nukleáris energiára fordította, nem mellőzve a környezetvédők haragját sem. A gázkrízis elsősorban a volt szocialista blokk országait érinti, amelyek a szovjet majd orosz gázra alapozták energiaellátásukat. Nem véletlen tehát, hogy leginkább ezek az országok kardoskodnak az atomenergia használata mellett.

A krízis következményeként át kell gondolnunk, milyen módon tudunk energiát biztosítani minden EU tagállamnak. Az egyik mód az lehet, hogy érvelünk az atomenergiához való visszatérés mellett. - mondta Martin Riman, a cseh Energiaügyi Miniszter egy brüsszeli sajtótájékoztatón.

Szlovákia mindeközben arra készül, hogy a néhány nappal korábban bezárt, Jaslovské Bohunice-i reaktorát újraindítsa. A szlovákiai erőművek egy része földgázzal működik, így a gázhiány az áramszolgáltatást is veszélyeztette. A tervek szerint addig lesz üzemben a blokk, amíg ismét nem válik folyamatossá az orosz földgázszállítás. A kormányfő szerint az adott jelenlegi helyzetben Pozsonynak nem volt más választása. Ugyanakkor ez meglehetősen kényes helyzetet teremthet, hiszen amellett, hogy környezeti kockázatot jelent az erőmű, Szlovákia megszegi az Európai Uniós csatlakozási szerződését is.

Franciaország, a legnagyobb európai atomenergia termelő, mindig is az atomerőművek mellett érvelt, szerintük a nukleáris energia előállítás az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik leghatékonyabb módja. Párizs az orosz helyzetre hivatkozva most egy újabb érvet talált, az atomenergia előnyben részesítésére.

Környezetvédők ugyanakkor meglehetősen ellentmondásosnak érzik a mostani törekvéseket. Az atomenergia áramtermelésre szolgál, míg az orosz gázt 90 százalékban fűtésre használják. Ez két teljesen különböző dolog – mondta Jan Beranek, a Greenpeace képviseletében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek