Focilázban a földgolyó

Irigylem Horatio Elisondo argentin játékvezetőt, a Németország-Costa Rica mérkőzés vezető bíráját. Az ő füttyét pénteken este 18 órakor mind az öt földrészen hallani fogják. Hát kívánhat ennél ember többet? Az első találkozót a müncheni stadionban félórás ceremónia előzi meg, mely külsőségeiben méltó lesz a nagyszabású eseményhez.

FiatalokPalágyi Béla2006. 06. 09. péntek2006. 06. 09.
Focilázban a földgolyó

Százhetven világbajnok labdarúgó vonul fel a küzdőtéren, közöttük lesz az ígéretek szerint Diego Maradona is. A díszes trófeát, melyért a vetélkedés zajlik, Claudia Schiffer sztármanöken és Pelé, a futball állócsillaga viszi be az arénába. A 18. labdarúgó-világbajnokságot Horst Köhler német államfő nyitja meg. Aztán elkezdődik az egy hónapig tartó játék, melynek eredményeit műholdon, füstjelekkel, tamtamdobokkal közlik egymással a szurkolók. Egy időre a világban a homo ludens, a játékos ember kerekedik felül. Szigorodó világunk egy hónapra megenyhül, rettegett uralkodók ülnek majd díszpáholyukban, és legnagyobb gondjuk az lesz, hogy győzzön a csapatuk. Talán nem reménytelen a jövő, ha a sport még képes erre a csodára.
Az eddigi világbajnokságokon egyébiránt összesen hetven ország lépett pályára, és az összteljesítményt tekintve Brazília vezet Németország és Olaszország előtt. Mi a 13. helyen állunk, Lengyelország és Mexikó előtt. Azok még javíthatnak - így akár el is kerülhetünk a balszerencsés helyről...

A másik tizenhat
Múlt heti számunkban a mezőny első felét mutattuk be; most lássuk, milyen esélyekkel vág a sorozatnak a további tizenhat csapat.

E csoport (Olaszország, Ghána, Egyesült Államok, Csehország)
Ha az olasz együttes tagjai a júniust a németországi világbajnokságon és nem a torinói ügyészségen töltik a bundabotrány miatt, akkor még szép eredményt, akár dobogót is elérhet Marcello Lippi csapata, amelyben immár szerepet kap a Roma sokáig sérült ásza, Francesco Totti is. Igaz, az olasz drukkerek ennek momentán annyira nem örülnek, hiszen az utolsó felkészülési meccset Totti ugyan végigjátszotta, mégsem volt a pályán... Az Egyesült Államok ezúttal kissé harmatosnak tűnik, mintha náluk megrekedt volna a futball fejlődése, amely az 1994-es, hazai vb után volt a csúcson; a másik továbbjutó helyért tehát jó eséllyel Csehország és Ghána harcol. Poborsky, Nedved, Koller itt, Essien és Appiah ott, vagyis a rutin küzd a fiatalsággal. A szakemberek amondók, Ghána lehet az első afrikai csapat, amely a négy közé kerül világbajnokságon: tekintve, hogy ezt mondták korábban Kamerunra, majd Nigériára is, kezdhetnek megszeppenni a ghánaiak...

F csoport (Brazília, Horvátország, Ausztrália, Japán)
Érdekes, hogy ez a négyes kissé háttérbe szorult az argentin, szerb, holland, elefántcsontparti kvartett mögött, holott korántsem biztos, hogy nem a brazilok csoportja a legerősebb a világbajnokságon. Az ötszörös világbajnok selecaóról aligha kell itt ódákat zengeni, a válogatott valódi erejéről alighanem hűen beszámol majd Ronaldo, Ronaldinho, Adriano, Kaká, Roberto Carlos, Juninho meg a többi világklasszis. Horvátország csöppet sem rosszabb, mint 1998-ban volt, és akkor bizony, némi meglepetésre, bronzérmesek lettek Sukerék; de hiba lenne leírni a vb-re végre kijutó ausztrálokat, valamint a sportágba hihetetlen pénzt ölő, így egyre markánsabb Japánt. A brazilok csoportgyőzelme mindenesetre valószínűsíthető, de alighanem még ők is alaposan megszenvednek az igen erősnek tűnő ellenfelekkel. Ráadásul ebben a csoportban rendezik a legpikánsabb meccset, az Ausztrália-Horvátország találkozót. Az ausziknál hét horvát, a szomszédnál meg három született ausztrál szerepel - szép kis kavarodás lesz, annyi szent.

G csoport (Franciaország, Svájc, Dél-Korea, Togo)
Fellélegezhetnek a franciák, ez a csoport nem tűnik annyira acélosnak, hogy ne sikerülhessen túlszárnyalni a 2002-es szereplést, amikor az ázsiai vb-n rúgott gól nélkül esett ki az akkori címvédő... Innen kötelező az első helyen továbbjutni, de a második boldog csapatra már nagyon nehéz tippelni. Korea aligha tudja majd megismételni a négy éve hazai pályán mutatott teljesítményét (főleg, mert az akkor a javára ítélő olasz bíró nincs a vb-keretben), Togo ma még teljesen ismeretlen a nagyközönség előtt, a svájciak pedig amolyan színtelen-szagtalan együttes benyomását keltik. De, mese nincs, az említett hármasból valamelyik együttes mindenképpen továbbjut.

H csoport (Spanyolország, Ukrajna, Tunézia, Szaúd-Arábia)
Nehéz elképzelni, hogy egy Tunézia-Szaúd-Arábia meccs előtt akkora lesz a tömeg, hogy a szurkolók pitbullal mennek jegyet venni, ám butaság lenne előre leírni a csoport két kis csapatát. Tunézia ugyanis Afrika bajnoka, így ha Ghánától meglepetést várunk, az esetleg a piros-fehérektől is érkezhet; bár az arab országok valahogy még sohasem tudtak nagyot domborítani a világbajnokságokon. Tunézia mellett, érthetően, Szaúd-Arábia is ennek megcáfolására készül. Az ukránok abszolút újoncok (ámde például az 1986-os, irapuatói, bennünket 6-0-val lehengerlő szovjet csapatban volt vagy hat ukrán), és noha a Dinamo Kijev vagy - erről a debreceniek tudnának mesélni - a Sahtor Doneck neve igen jól cseng Európában, kevés a nemzetközi sztár a válogatottban. Andrij Sevcsenko nyilván kiemelkedik a legénységből, ám társai inkább csak "jó iparosok". Igaz, ha ők, a régi szép idők emlékére, Sztahanovként dolgoznak, a közös munka akár nyolcaddöntőt is érhet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek