Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Igen ám, csakhogy egy gyerek kizárólag ott tud focizni, ahol lehetőséget kap rá. Akár Brazíliában vagy Afrikában a tengerparti homokon, mezítlábasan, rongylabdát rugdalva, akár a nyugati országokban villanyfényes, műfüves pályán, komplett edzésterv szerint. A lényeg csakis azon van, hogy legyen egy üres terület meg egy labda, amely arra a két órára minden gyönyörűséget biztosít.
Nálunk nincs tengerpart, nincs műfüves pálya, de nincs egy betonos, salakos, netán vakondtúrásokkal teli földes terület sem, ahol az a szerencsétlen gyerek boldognak érezhetné magát. Így pedig olyan gyerek sincs, akinek a futball jelentené a boldogságot.
Arra a néhány fanatikusra, aki ilyen körülmények között is labdarúgó akar lenni, persze gyorsan lecsapnak a focisulik és a kollégiumaik. Van belőlük jó néhány az országban, még ha nem is nagyon hallani róluk: Vácott, Nyíregyházán, Debrecenben és számos más városban működik afféle futballkollégium, ám hírnevet csak az agárdi szerzett magának. Nem véletlen, hiszen a bajnoki aranyra törő MTK nagy részét az Agárdról érkezett fiatalok adják. Sikerült jól kiépíteni egy rendszert, amely a megfelelő menedzseléssel jövedelmező lehet - tekintve, hogy már egész sor agárdi játékos került a külföldi klubok látószögébe, az üzlet beindult.
Na de a többiek? Kétségtelen, Agárdon biztosított volt a kezdőtőke, amely színvonalas képzéshez segítheti a fiatalokat, míg máshol talán sokkal jobban szorít a nadrágszíj. De akkor is furcsa, hogy képtelenség olyan befutott futballistákat találni, akik valamely kollégiumból indultak. Saját városa csapata számára persze mindenki biztosítja az utánpótlást: évente felkerül négy-öt tehetséges tini, aki képes kétszer átnyargalni a pályát vagy futtából beadni a tizenegyespontra. Jó esetben játszanak ötven-száz meccset az élvonalban, esetleg meghívót kapnak a válogatottba vagy próbajátékra hívja őket egy másodosztályú osztrák csapat. De ez a csúcs, és innen nincs feljebb. Nem lesz belőlük igazán piacképes, eurószázezrekért eladható játékos, aki esetleg joggal pályázhatna a topligák egyikébe.
Vajon miért nem? Ezek a tizenöt-tizennyolc éves srácok tényleg annyira el lennének maradva hasonló korú külföldi társaik mögött? Aligha erről van szó. Csak ha egy német vagy angol klub tehetséges ifjoncokat akar magának, akkor olyan helyre küldi ügynökeit, ahol profi munka folyik. Profi munka pedig abban az országban folyik, amely csapatokat küld a Bajnokok Ligájába, Eb- vagy vb-szereplést harcol ki válogatottjával, netán sztárklubokhoz közvetítheti ki legjobb edzőit. Tehát a szűkebb térséget nézve inkább mennek azok az ügynökök Romániába vagy Csehországba, mintsem hozzánk - mert Magyarországon az a legnagyobb siker, ha egy évben egyetlen csapat sem lép vissza a bajnokságtól...
Menedzserek nélkül ma már nincs profi futball, és sajnos a magyar fiataloknak - az agárdi példa ellenére is - rendkívül nehéz külföldre jutniuk. Igaz, éppen a mostani év tűnik kivételnek, hiszen négy-öt tizenéves is közel került a nyugati nagycsapatokhoz. Csakhogy amíg nekünk van egy Filkor Attilánk, Farkas Balázsunk, Kóman Vladimirunk, addig a csehek vagy a románok harminc hasonló tehetséggel büszkélkednek. Az pedig tényleg a véletlen számlájára írható, hogy Farkas ma a Dinamo Kijev, Filkor pedig az Inter öltözőajtaján kopogtat - muszájból kerültek ki ugyanis külföldre, miután magyar csapataik (a Nyíregyháza, illetve az MTK) lemondtak róluk. De legalább döngethetjük a mellünket: aki nem kell az NB II-es Nyíregyházának, arra rögvest lecsap a BL-szereplő Dinamo Kijev...
A kevés gyerek tehát még kevesebb reménnyel vág neki labdarúgó-pályafutásának, és ez nem szívderítő. Az MLSZ ugyan szervez az Ollé program keretében egy országos műfüvespálya-építési kampányt, de ki tudja, milyen kimenetellel - a jelentkezési idő meghosszabbításának például olyan üzenete is lehet, hogy eddig vajmi kevesen akartak műfűhöz jutni. Holott a magyar labdarúgás újjáépítését nem ártana éppen az alapoknál, a pályáknál és a gyerekeknél kezdeni.
Mert ha nincs pálya, nincs gyerek. És ha nincs gyerek - rém egyszerű -, nincs futball sem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu