Milliárdok a Kőrös-ér medrében

Majdnem egymilliárd forintba kerül az az uniós fejlesztés, amelynek célja a Nagykőrös és térségének használt és csapadékvizeit elvezető, több mint 40 kilométer hosszú Kőrös-ér medrének fejlesztése és rekonstrukciója.

ForrásvidékT. Dögei Imre2009. 01. 27. kedd2009. 01. 27.
Milliárdok a Kőrös-ér medrében

A Nagykőrös környéki felszíni vizeket a Kőrös-ér vezeti természetes befogadójukba, a Tiszába. Medrének bővítését mielőbb el kell végezni, mert egy csapadékosabb időszakban az alacsonyan fekvő városrészek vizét már nem képes befogadni, így olykor vízkárok keletkeznek. A jövőben a település csapadékvíz-elvezető rendszerét is bővítik, így a Kőrös-ér az összegyűjtött égi áldást is befogadja majd.

A fejlesztés során a Kőrös-ér Tiszáig tartó teljes 40 kilométeres hosszán javítják a meder vízáteresztő képességét a helyi szűkületek megszüntetésével, valamint a zsilipek és más műtárgyak átépítésével. A főcsatorna 1200 méter hosszú városon belüli teljes szakaszát a föld alá helyezik, s a zárt csatornában vezetik el a csapadékvizet. A föld alá levitt szakasz felett négy hektáros zöldfelületet alakítanak ki, ami városképi szempontból fontos lépés lesz.

A városon kívüli szakasz meder-rendezését természetbarát módon végzik el. Ilyen például, hogy a kotrás során a meder egyik oldalát érintetlenül hagyják, továbbá kanyargóssá teszik a csatorna nyomvonalát, így áramlási holtterek alakulnak ki, amelyek ökológiai szempontból kedvezőek, de nem gátolják a belvízelvezetést. Rehabilitálnak számos vizes élőhelyet is, amelyekből régen sok volt a Kőrös-ér mentén. A beruházás megvalósítása során az ökológiai és belvízvédelmi szempontok együttesen fognak érvényesülni, ami megfelel az EU Víz Keretirányelvében foglaltaknak.

A fejlesztés Nagykőrösön kívül Kocsér, Jászkarajenő és Tiszajenő településeket érinti, és a vízgyűjtő területén élő és gazdálkodó mintegy 32 ezer ember életminőségét javítja. A támogatási szerződést tavaly decemberben kötötték meg, jelenleg a közbeszerzési eljárások zajlanak. A kivitelezés a tervek szerint április elején kezdődhet meg, és várhatóan 2010 végén fejeződik be. A kiemelt projekt összköltsége csaknem egymilliárd forint, amelyet teljesen a Közép-Magyarországi Operatív program finanszíroz, önerő nem kellett hozzá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek