Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy-két héten belül hozzájutnak a szaktárcától igényelt előleghez a technológiai fejlesztésre készülő mezőgazdasági vállalkozások.
Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára közölte: a gazdasági világválság miatt szinte kivonultak a bankok az agrárágazat finanszírozásából, ez rendkívül megnehezíti és lelassítja a szaktárca által korábban meghirdetett modernizációs program megvalósítását - írta az MTI. A politikus szerint a minisztérium ezt a váratlan nehézséget a beruházások előfinanszírozásának megkönnyítésével igyekszik enyhíteni.
Erre a célra 22-23 milliárd forintot fordít a tárca. Az év hátralévő részében még egy hasonló támogatási fordulóval kívánják segíteni a mezőgazdasági vállalkozásokat - jelezte az államtitkár. A terhek csökkentésének érdekében a fejlesztések elszámolását is meghosszabbították egy évvel - tette hozzá.
A modernizációs program támogatására most adott a lehetőség, hiszen míg 2002-ben a tárca költségvetése nem érte el a 200 milliárd forintot, addig idén az uniós forrásoknak köszönhetően megközelítőleg ötszázmilliárd forintból gazdálkodhat - emlékeztetett az államtitkár. A forrás legalább felét azonban az agrárágazat technológiai modernizációra kell fordítani - hívta fel a figyelmet.
Ellenkező esetben ugyanis a magyar állattenyésztők és növénytermesztők rövid időn belül elveszíthetik külföldi piacaikat, sőt a belföldiek egy részét is. A fejlesztésekre irányuló pénzek nagyobb részéből ezen belül is az állattenyésztési ágazat műszaki feltételrendszerének javítását fogják segíteni - hangsúlyozta Gőgös Zoltán.
A növénytermesztés idei kilátásaira kitérve jelezte, immár biztosnak tűnik, hogy nem lesz a tavalyi rekordhoz hasonló termés a földeken. Mindez a tőzsdei árak alakulásán is lemérhető. Igaz, az őszi búza 30-50 százalékra becsült veszteségi mutatóin még javíthatna egy csapadékosabb időszak.
Az ágazat jövőbeni feladatait említve az államtitkár aláhúzta: túlságosan szigorúak a földvásárlás feltételei Magyarországon. Ez védi ugyan a magyar tulajdont, ám az állattenyésztéssel foglalkozók elől elzárja a lehetőséget - mutatott rá. Márpedig ha a piac előttük is csak a 2011-ben lejáró uniós moratórium után nyílik meg, félő, hogy alul maradnak a versenyben. A pénzhiánnyal küszködő jelenlegi tulajdonosok ugyanis feltehetőleg próbálnak majd gyorsan túladni földjeiken.
Ugyancsak segítségre szorul a vidéki élelmiszerfeldolgozó-ipar is - vélekedett a politikus, aki példaként a kisvágóhidak fejlesztésének és korszerűsítésének fontosságát emelte ki.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu