Itt a vadállatok is ásványvizet isznak

Szilvásvárad, Dédestapolcsány és környéke, a Bükk hegység nyugati kapuja talán az ország legszebb része. Gombás Sándornak, az ezerhektáros terület gazdája hét éve kapott engedélyt vadaskert létesítésére, s vadgazdálkodásba kezdett.

Gazdálkodás2004. 10. 08. péntek2004. 10. 08.
Itt a vadállatok is ásványvizet isznak


- Egyelőre még veszteségesek vagyunk, a vadásztatásból befolyt összeg nem fedezi a kiadásokat. Azzal már elégedett lennék, ha a bevétel és a kiadás egyensúlyban lenne, bár számomra az is nagyon sokat ér, hogy a szabad időmet ebben a környezetben családommal, gyerekeimmel tölthetem el, minden gondot, problémát félretéve.
Az ezer hektárból hétszáz hektár vadászati jogát az Északerdő Rt.-től bérli, háromszáz hektár pedig a saját tulajdona. Ebből 240 hektárnyit bekerített, körülbelül háromszáz vaddisznó élettere ez a terület. Az apróvadat (nyúl, fácán) nem akadályozza a kerítés, szívesen jönnek kívülről is, mivel itt télen is találnak élelmet. Néhány szarvas is bejár, a kerítés átugrása nekik nem nagy gond. A tizenkét kilométer hosszú és két méter magas kerítés több tízmillió forintot emésztett fel.
- Nemcsak sok pénz, de bizonyos fokú fanatizmus, szenvedély és a vadállomány iránti elkötelezettség kell az ilyen vállalkozáshoz, mert itt a befektetett pénz gyors megtérülésére nem lehet számítani. Az orvvadászat is nagy gond, de egy váratlanul kialakult betegség is elviheti az egész vadállományt. A rosszul megválasztott vadőr is csak bajhozó - mondja bosszúsan.
Az előző hivatásos vadászukkal nagyon megjárták, későn derült fény üzelmeire. Több évbe került az állomány újbóli felfejlesztése. Az idén már százötven malac született, közülük száz biztosan felnő. Tizenegy félhektáros tenyészkarámot építettek, ahol korosztály és ivar szerint is van lehetőség a vaddisznók elkülönítésre. Szeretnének muflont is meghonosítani a kertben, erről már tárgyalásokat folytatnak a hatóságokkal.
- Szakszerű vadgazdálkodásunkat látva, komoly támogatást kapunk az elképzelésünkhöz az Északerdő Rt. vezérigazgatójától, Cserép Jánostól is. Hat és fél hektáron telepítettek kocsányos tölgyet, a költségeket nyolc év alatt fizeti ki az állam, az ültetvény gondozását minden évben szigorúan ellenőrzi. A természetes vadsűrűségnek a százszorosa van a területen, mégsem okozott a vad jelentős kárt a telepítésben, ami az intenzív etetés hasznosságát bizonyítja. - Terveink közt szerepel egy turisztikai szabadidőközpont megépítése, ahol a vadászvendég családtagjai is megtalálhatják a szórakozási lehetőségüket. Továbbá parasztudvart tervezünk, ahol a gyerekek megismerkedhetnek a háziállatokkal, gondozhatják őket, akár még a kecskefejés fortélyait is elsajátíthatják.
{p}
Szerencsés embernek mondhatja magát az, akinek a hobbija a foglalkozása. Ilyennek tartja magát Kőszegi Sándor vadőr, aki napi tizenhat órát tölt a területen. Ismer is minden vadat, bokrot, fűszálat, meggyőződése, hogy csak így lehet eredményes munkát végezni.
Azt mondja, többször meggyűlt már a baja a vadorzókkal, de védeni kell a vadállományt, mert hatalmas kárt okozhatnak egyetlen szarvasbika lelövésével is, amelynek agancsáért akár több százezer forintot is hajlandók kifizetni a bérvadászok.
Szépen, rendben tartott vadföldek - zab, lóhere, repce - mellett haladunk el, amelyekről nem takarítják be a termést, lábon marad, ez is a vadállomány takarmányozását szolgálja. Emellett még ezerötszáz mázsa szemes takarmányt, kétszáz mázsa silót és négyszáz mázsa dinnyét, almát is feletetnek az év folyamán. Közben Gazsi, a kert rangidős vadkanja is csatlakozik hozzánk a kerítés másik oldalán, és kiköveteli Sándortól a neki járó aznapi hátvakargatást. Hatalmas agyarait látva azért örülök, hogy köztünk van az a kerítés.
- Itt a vad nem szenvedhet hiányt. - mondja a vadőr. - Több forrás is található a területen, amelynek a vízminősége olyan, hogy sok ásványvizet palackozó cég is megirigyelhetné. A vadállománnyal együtt mi magunk is ezt isszuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek