Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Szentes környéki kertészek egy része már két éve kezébe vette a sorsát, mert mindannyian érezték, hogy egyedül nem képesek helytállni a piacon. A Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének tagjai ma közösen néznek szembe a kihívásokkal, a nyomott felvásárlási árakkal és az áruházláncokkal.
Az évszázadok óta zöldség-gyümölcs termesztő vidékként ismert Szentesen és környékén több ezer családnak ad kenyeret a fóliasátras zöldséghajtatás és a szabad földi termesztés. Közülük több mint kétszázan összefogtak 2002-ben. Véglegesen elismert tészük tagjainak száma ma meghaladja a hatszázat.
A beszerzéstől az értékesítésig segíti a szövetkezet a gazdálkodás összehangolását. Továbbképzéseket tart, a növényekre kész termelési technológiát, piaci információkat ad, segít a pályázatok megírásában, az anyagbeszerzésben. Tavasszal áruházat nyitott, ahol kedvezményesen szerezhetők be a termeléshez szükséges eszközök, anyagok.
Januáronként értékesítési szerződést köt tagjaival a tész. Az árut egységesen csomagolják, ha kell, tárolják, és közösen adják el. Nyugodt lehet a gazda, mert lekötött terményét feltétlenül átveszik, és göngyöleget is kap a szedéshez. Az idei árakkal azonban kevesen elégedettek. Különösen a paradicsoméval: termelői ára 10-15 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.
Az áru kilencven százaléka fóliasátrakból származik. Legfontosabb növényük a paprika, évente hatezer tonnát forgalmaznak belőle 1,7 milliárd forint értékben. Paradicsomból 2500 tonna kerül piacra, ötszázmillió forintos forgalommal, míg a káposztafélék, a karfiol, a karalábé forgalma 2,8-3 milliárd forint. Ha van rá kereslet, tészen kívüliektől is vesznek olyan árut - gyökérzöldséget, dinnyét -, amelyet a tész beltagjai nem termelnek. Évente öt-hatszáz millió forint értékű paprikát, fóliás kínai kelkáposztát, paradicsomot, görögdinnyét exportálnak a Baltikumba, Skandináviába, Ausztriába, Német- és Csehországba.
Ma száz tész működik hazánkban, a zöldség és gyümölcs 16-18 százalékát forgalmazzák, 32-34 milliárd forint értékben. Sejlik, hogy a tészek egy része kis árualappal nem lesz versenyképes, ezért Szentesen közös szervezetet hoztak létre. Nemrégiben megalakult 22 taggal az Alföldi Regionális Egyesülés (ARE). Igazgatójává Ledó Ferencet, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezete elnökét választották. Az ARE-ba tömörült öt véglegesen és 17 előzetesen elismert tész forgalma 15 milliárd forint lesz idén. Az egységes megjelenéssel és a közös minőségbiztosítási rendszerrel hosszú távra tervezik az együttműködést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu