Kiállták a telet a rügyek

A kemény éjszakai fagyok után aggódott a rügyek életképessége miatt a Balaton-felvidéki szőlősgazdák egy része. A badacsonytomaji Szőlészeti- és Borászati Kutatóintézet vizsgálatai szerint Veszprém megye szőlőtermő vidékeinek többségén a rügykárosodás nem haladja meg az öt-tíz százalékot, ami metszéssel korrigálható.

GazdálkodásPintér Csilla2005. 03. 11. péntek2005. 03. 11.
Kiállták a telet a rügyek

A kutatóintézet igazgatójától, Májer Jánostól azt is megtudtuk, hogy elvétve, a mélyebben fekvő helyeken - ahol éjszaka mínusz 17 Celsius-fok körülire süllyedt a hőmérséklet - a harminc-negyven százalékot is elérheti a rügypusztulás. Mivel az ősz kedvezett a vesszők beérésének, a tápanyag-utánpótlással a legtöbb ültetvényen nincs baj, és felszámolták a fagyzugos területekre telepített táblák nagy részét, ezért nem számítanak olyan mértékű fagykárra, ami befolyásolná az idei termés mennyiségét. (Itt kell megjegyezni, hogy bizony a Csongrád megyei szőlők nem úszták meg a fagyokat, s hogy ott milyen mértékű a károsodás, később derül ki.)



A mikroszkóp alatt minden kiderül: balra az áttelelt, zöld levél- és virágkezdeményeket rejtő, jobbra az elfagyott, barnás elszíneződésű rügyről készült kép

A kutatóintézet az agrártárca szaktanácsadói centrumaként működik, így szolgáltatásként is vállalnak rügyvizsgálatot, amit még a metszés előtt érdemes elvégeztetni a veszélyeztetett helyeken, a fagyérzékeny fajtáknál. Egy területről tíz szál 12 rügyes szőlőveszszőt kérnek a vizsgálathoz. A környező borvidékek hegyközségei élnek ezzel a lehetőséggel. Mi több, a komolyabb szőlőterülettel rendelkező gazdálkodóknak az intézetben évek óta metszési bemutatót tartanak - az idén március 17-én - a különböző fajtákkal és művelési módokkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek