Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
- Három alkalmazottunk bérét is alig tudjuk kigazdálkodni lassan, akkora a veszteségünk időről időre - panaszolta a háromszáz hektár művelésére szövetkezett jó barátok egyike, amikor a burgonya jövedelmezőségére terelődött a szó. - A tavalyi termésből tízezer zsák ránk rohadt, és kereken tízmilliót buktunk a krumplin. Már 23 forintért is odaadtuk volna kilóját, de a kutyának se kellett. Hát csak ennyit érne a második kenyerünk? - fakadt ki kétségeit és a múlt évről áthúzódó veszteségek okát summázva Pintér János tápiószőlősi termelő.
A fiatalember barátjával, Visnyei Jánossal közösen kezdett gazdálkodni tizenhárom évvel ezelőtt. Gépeket vettek hitelbe, nyolcvan vagon áru elhelyezésére alkalmas, korszerű tárolót építettek, mert hittek benne, hogy el tudják tartani a családjukat a burgonyatermesztésből. Voltak olyan évek, amikor úgy tűnt, hogy megérte beruházni, és a hullámvölgyekből is kikecmeregtek mindig, ma azonban már nincsenek illúzióik, mégsem adják fel: ismét ültettek krumplit 25 hektáron. Miért is?
- Mi mást tehettünk volna? - kérdezett vissza a gazda. És sorolta a tényeket: - Az egész család nyögte a 10-15 milliós gépek hitelének törlesztését annak idején. A tíz évvel ezelőtti árakon ma már használtan sem kapnánk ültetőgépet, bakhátazót, burgonyakombájnt. Dobjuk el, vagy hagyjuk megrozsdásodni őket a szín alatt, és az átálláshoz vegyünk újabb gépeket? Miből? Hiába állunk több lábon, ha a termények értékesítése agyoncsap bennünket. Évről évre mégis reménykedünk, hátha mégis lesz valami hasznunk a munkánkból. Húsz hektáron Desirée-t, ötön Claret fajtát ültettünk.
A gyalázatos sorsú - szó szerint szemétre jutott - harmincvagonnyi krumpli rakodása, elszállítása is pénzbe került, ami csak akkor térülhet meg, ha nagyobb szerencséjük lesz a tavalyihoz hasonló mennyiségű, körülbelül hatvanvagonnyi terméssel. Pintér János a nem éppen kecsegtető kilátások árnyékában oszt-szoroz rendületlenül, és nagyon reménykedik abban, hogy a vásárlók hűségesek lesznek a jó minőségű, egészséges, hazai talajban termelt áruhoz.
- A kilónkénti önköltség 25-30 forint körül mozog - jelölte meg az összeghatárt, amely alatt ráfizetnek a burgonya termesztésére -, azaz legalább ezer forintot kellene kapnunk egy harminckilós necczsák krumpliért, hogy száz forint maradjon rajta, és így fejlesztésre is gondolhassunk. Ehhez képest mélyponton van a krumpli ára, 33 forint körüli áron kel el kilója a nagybanin. Mivel a válogatást sem végzik ingyen, a téli árnak el kellene érnie az ötven forintot, hogy ne kényszerüljünk tovább görgetni a veszteséget. Bízom benne, a vásárlók többsége tisztában van vele, hogy az akciós krumplik közül az a drága, amelyet gyenge minősége miatt "elhámozunk" és kidobhatunk főzéskor, nem pedig az első osztályú, egészséges áru, amelynek kilójáért többet fizetünk pár forinttal.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu