Lipicai lovasünnep

"...itt a legjobb lovakat tenyésszék, melyek a császári udvar számára lesznek elővezetve. Ezek a legkiválóbb és legtűrőképesebb lovak legyenek. Kemény és köves talajon járjanak, ott, ahol kevés fű nő" - szól a Trieszt melletti Lipizzán 1580-ban keltezett ménesalapító okmányból vett idézet.

GazdálkodásT. Dögei Imre2005. 07. 29. péntek2005. 07. 29.
Lipicai lovasünnep

Az egész világon alig több, mint háromezer kancát számláló lipicai fajtát ma az egykori Osztrák-Magyar Monarchia utódállamaiban tenyésztik. Az úgynevezett zárt törzskönyv miatt a fajtába bekerülni nem, csak beleszületni lehet, ugyanúgy, mint hajdan a grófi vagy a hercegi történelmi családokba.
A lipicai ló magyarországi tenyésztését az 1800-as évek elejétől számítják. Több helyszín után 1953-ban határoztak úgy, hogy a Bükk-hegységbe, Szilvásváradra, illetve Csipkéskútra - az eredeti tenyészhelyéhez legjobban hasonlító természeti körülmények közé - telepítik.
Az idén 425 éves fajta fennállását - mint arról Dallos Andor, a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság igazgatója tájékoztatott - a környező országok állami méneseiben nemzetközi lovasfesztiválokon ünneplik. A sort a szlovákiai Tapolcsány nyitotta májusban, majd a bécsi Spanyol Lovasiskola számára lipicai méneket tenyésztő ausztriai Piber folytatta júniusban. Augusztus első hétvégéjén Szilvásváradon lesz lovasfesztivál, majd szeptemberben a szlovéniai főménes, Lipica zárja az eseménysorozatot. Bekapcsolódott az ünneplésbe az olaszországi Monterodontóban lévő állami lipicai ménes is.
A Szilvásváradon tartott előzetes sajtótájékoztatón Fintha Gábor a magyar kettes- és négyesfogat-hajtók szövetségi kapitánya elmondta, hogy a lovasfesztivállal egy időben tartják a Magyar Hajtóderbit is. A vecsési és a kecskeméti versenyeket követően a 2005. évi, Salzburgban sorra kerülő kettesfogat-hajtó világbajnokságra utazó hazai sportolók számára ez lesz az utolsó válogatóverseny. Fintha Gábor Szilvásváradon hirdeti ki a háromfős magyar csapatot és negyedik, egyéni indulónkat. Fogathajtóink az elmúlt évtizedekben 57 Európa- és világbajnoki érmet, közöttük 29 aranyat nyertek. A magyar sikerekben a lipicai lovaknak elévülhetetlenek az érdemeik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek