Nyárra vár a csirkegyár

Most már valódi segítségre van szükségünk, ígéretből van elég - így kommentálta Takács László, a Baromfi Terméktanács ügyvezető igazgatója azt a hírt, hogy uniós és hazai forrásból összességében 5-6 milliárd forinthoz juthat a madárinfluenzától sújtott és "mellesleg" piaci ársatuba is került ágazat. A helyzet valóban drámai: a hazai fogyasztás hatodával csökkent a betegség megjelenése óta.

GazdálkodásBalázs Gusztáv2006. 04. 21. péntek2006. 04. 21.
Nyárra vár a csirkegyár

Új rendet vág ugyanis a madárinfluenza a hazai baromfiágazatban: a terméktanács felmérése szerint a betegség miatt kialakult "médiahisztéria" következtében csak közvetlenül az ágazathoz kötődő termelőhelyeken ötezer ember veszítheti el a közeljövőben a munkáját. Ráadásul számolni kell a beszállítókat ért veszteséggel is: a Baromfi Terméktanács számítása szerint összesen tizenkétezer ember maradhat majd munka nélkül az elkövetkezendő néhány hónap alatt.
A kór nemcsak nálunk tarol. A sajtójelentések szerint ugyanis egész Európában komoly veszteségeket okoz a madárinfluenza. Olaszországban már most 30 ezer ember vesztette el a munkáját, Franciaországban is jelentősen visszaesett a baromfitermékek iránti kereslet. A nagy fogyasztónak számító Olaszországban például a múlt hónapra 40 százalékkal esett vissza a szárnyashús ára. A kiesés komolyan érinti az agráriumot, tekintve, hogy Franciaországban a baromfiüzlet éves forgalma mintegy 6 milliárd euró, a termelés 1,9 millió tonna, amelynek kétharmada csirkehús. Különösen nagy gondot okoz a vész a nagy létszámot foglalkoztató "csirkegyárak" esetében, ott ugyanis a folyamatos beszállítás akadozása a teljes szállítási-értékesítési rendszer szétesését is okozhatja.
Ezt a helyzetet felismerve az EU illetékesei úgy döntöttek, hogy a közelgő - április 25-én tartandó - uniós agrárminiszteri ülés elé viszik az ügyet. A tervezet lényege, hogy a munkahelyek megtartása, az ágazat működőképességének megőrzése érdekében pénzügyi segítséget kapnának a termelők és a feldolgozók. Pillanatnyilag vita van a hazai és a brüsszeli szakértők között: mi azt szeretnénk - nyilatkozta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter -, hogy a támogatást teljes egészében a közösség fizesse, az uniós álláspont szerint viszont fele-fele arányban kellene a nemzeti kormányoknak is beszállniuk az akcióba. Összességében 5-6 milliárd forintról lehet szó, ami néhány hónapra elegendő segítséget adhat az ágazatnak. Ám az uniós döntések rendjét ismerve, ebből leghamarabb nyáron lehet gyakorlati eredmény.
Nagy kérdés, kibírjuk-e addig - mondja erre Takács László. Ez ugyanis szinte pontosan csak a betegség miatti közvetlen veszteség fedezésére elég, ám az ágazat folyamatosan az életéért küzd. (Mint azt lapunkban megírtuk, a hazai feldolgozóiparban is érdekelt Carnex csoport a múlt hónap végén döntött úgy, hogy megválik négyszáz dolgozójától, mert nem tudja finanszírozni a szárnyashúson keletkezett kilónkénti mintegy 40-50 forintos veszteséget.) A nehéz helyzet fő oka az egyre nagyobb mennyiségű import: a tengeren túli, európai és a távol-keleti olcsó szállítmányok alaposan megkeserítik a magyar termelők életét. Pedig a hazai áru garantáltan jó minőségű, és ma biztosan betegségmentes, szemben a nem ritkán homályos csatornákon az országba kerülő áruval.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek