Egy pék az almafák között

Vajon hogyan él egy belga biofarmer, aki kilenc hektáron gazdálkodik? Erről is meggyőződhetett kollégánk, amikor Brüsszelben járt.

GazdálkodásTanács Gábor2008. 08. 01. péntek2008. 08. 01.
Egy pék az almafák között

Péknek tanultam – mondja Danny Billens, a Bioschuurke biofarm tulajdonosa –, de aztán visszatértem a mezőgazdaságba, mert mégiscsak szívesebben dolgozok nappal. Édesapám gazdaságát vettem át, annyi különbséggel, hogy ő hagyományos módszerekkel kertészkedett, én viszont egy-két év után biogazdálkodásra váltottam.
A papa kezdetben marhaságnak tartotta az egész organikus gazdálkodást, de ma már vígan pöfékel a család kis traktorján a fűkaszával az almasorok között. A biotermékekre Belgiumban olyan nagy a kereslet, hogy nem tudják kielégíteni. Danny szerint körülbelül másfélszer annyit lehet elkérni a vegyszermentes gyümölcsért, mint amit hagyományos úton állítanak elő. Erre szükség is van, mert az átvételi árak nem túl magasak: egy kiló nem bioalmáért egy eurót adnak. A biogyümölcs esetében a magasabb kockázat és az alacsonyabb termésátlagok okozta hátrányt lehet az árban érvényesíteni.
Danny kilenc hektáron dolgozik feleségével, édesapjával és néhány idénymunkással. Birtoka a gyümölcsösök között a közepesnél egy hajszállal kisebbnek mondható. Úgy kalkulál, hogy egész esztendőben érdemes három embert alkalmaznia. Mind szabad földterületből, mind idénymunkásból hiány van: az előbbi ára hektáronként huszonötezer euró (kb. hatmillió forint) körül mozog, míg egy napszámos órabére járulékokkal 7-8 euróra (1600-2000 forint) jön ki. A magasabb munkaerőköltségért részben kárpótolja a családot, hogy a drága vegyszerekre nem kell költeniük, hiszen nem is használhatják azokat.
A biogyümölcs sok kétkezi munkát igényel, és ez a gazdálkodás speciális szemléletet követel meg. A gyümölcsfák között virágok nyílnak, amelyek hasznos rovarokat csalogatnak oda, hogy elpusztítsák a kártevőket és elvégezzék a beporzást. A Dannyvel társalgásnak vannak nyelvi korlátai, így csak a facéliát tudjuk közös erővel megnevezni a sorok között megbúvó tizenvalahány növényfajta közül. Bizonyos anyagokkal persze szabad permetezni is, de ez is ritka. Problémát okoz a tűzelhalás, ez ellen a lehető legegyszerűbb módon, a fertőzött ágak levágásával és elégetésével védekeznek. A biogazdálkodást évente legalább kétszer ellenőrzi a minősítésre hivatott, BLIK nevű állami szervezet.
A gyümölcsös azonban nem minden, egy apró feldolgozóüzem is a család rendelkezésére áll, ahol különböző biogyümölcsitalokat készítenek. Persze az egész terméssel nem bírnak el, annak egy része egy nagyobb feldolgozóhoz kerül. A Bioschuurke tagja egy harmincöt biotermelőt tömörítő beszerző és értékesítő szövetkezetnek, valamint rendelkezik egy bolttal, ahol saját árujukat, illetve a szövetkezethez tartozó cégek termékeit árulják. Így a boltban teljes körű a választék, bármilyen bioélelmiszert megkaphat a vásárló, mert önmagában a gyümölcs, illetve a gyümölcslé miatt nem feltétlenül térnének be hozzájuk. S hogy remekül csinálják, arra bizonyíték: alulról felfelé építkezve jó színvonalon megélnek kilenc hektárból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek