Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fellendülhet a hazai szójatermesztés, miután felépül a Kalocsához közeli Foktőn az új növényolajgyár. Ez azért is fontos lenne, mert az állattenyésztés 600-650 ezer tonna import szójadarát használ fel évente.
Az Egyesült Államokból és Brazíliából érkező fehérjetakarmány mennyiségét csökkenteni lehetne, s ezáltal javulna az állattenyésztés jövedelmezősége. Az elmúlt tíz évben 20 és 50 ezer hektár között változott a szója hazai vetésterülete, 2-2,5 tonnás átlaghozammal. A feldolgozott termés nagy részét most is az állattenyésztés használja fel, sőt exportra is kerül belőle.
A vetésterület növelésének nincsenek akadályai, hiszen főleg az ország déli részén kedvezőek az éghajlati és talajadottságok, rendelkezésre áll a vetőmag, a korszerű termesztési technológia, valamint az évtizedek óta felhalmozott szaktudás, tapasztalat. A napjainkban épülő sajtolóüzem Közép-Európa egyik legnagyobb növényolajgyára lesz, évente 600 ezer tonna alapanyagot fog feldolgozni a jövő évtől kezdődően. A gyár beindulása felpörgetheti a hazai szójababtermesztést, s a vetésterület elérheti a 100 ezer hektárt is. A növény nagy előnye, hogy javítja a talaj szerkezetét, tápanyagtartalmát, jól illik a vetésforgóba, valamint energia- és víztakarékos talajműveléssel termeszthető.
Nem véletlen, hogy a foktői üzem a legjelentősebb szójabab-termőterületek (Tolna, Baranya, Bács-Kiskun megye) földrajzi középpontjában áll majd. A gyár a tervek szerint 2009 első félévére épül fel, száz embernek ad munkát, és naponta 1800 tonna napraforgót, repcét vagy szóját dolgoz majd föl.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu