Áramot és liliomot árulnak

Liliomkertészet, mely áramot termel eladásra. A közben keletkező forró vízzel, a melléktermékkel fűtik az üvegházakat.

GazdálkodásT. Dögei Imre2009. 01. 22. csütörtök2009. 01. 22.
Áramot és liliomot árulnak

Virágos este Vácrátóton. Nemcsak a hangulatra illik a jelző, hanem a környező liliombirodalomra is. Este hét órakor, a mínusz tízfokos hidegben is dolgoznak az új üvegházak szorgos építői. Isten szabad ege alatt reflektorfényben szerelik a tartópilléreket. Megcsúsztak az idővel, így hajtaniuk kell. A családi vállalkozás feje, Héder Lajos szerint mielőbb készen kell lenni az európai virágkertészetben életképesnek tartott egyhektárnyi fedett, fűtött felülettel. Előremenekül, azaz az erősödő nemzetközi konkurencia miatt fejleszt.
– Jelenleg négyezer négyzetmétert fűtünk – tájékoztat a kisebbik nagylány, Ildikó, aki a családi munkamegosztás szerint egyebek mellett a gázmotoros kis erőművel kapcsolatos adminisztrációnak is a felelőse. Meg is mutatja a háznyi méretű, rettenetes zajjal működő, óránként 300 köbméter földgázt fölfaló motort. Közelében 330 köbméter forró víz tárolására szolgáló bojlermonstrum magasodik. Ebben van az üvegházak biztonságos fűtését szolgáló tartalék.
Héderék 2005-ben kerültek válaszút elé. Addig télen hagyományos gázkazánokkal fűtöttek a virágoknak, de ez a módszer olyannyira megdrágult, hogy veszélyeztette a csaknem három évtized alatt felépített vállalkozás jövőjét. Százmillió forint hitelt vettek fel, és megépítették az egyhektárnyi üvegház fűtésére is alkalmas gázmotort.
– Ezzel elektromos áramot termelünk, amit támogatott áron vesz meg tőlünk a szolgáltató az országos hálózatba – magyarázza a Kertészeti Egyetemen 2001-ben végzett Ildikó. – Bevételünk a kedvezményes áramár időszakában, vagyis 2010 végéig nagyjából fedezi az eltüzelt gáz árát, a haszon a fűtésre használt meleg vízen van. A motor hűtőfolyadéka ugyanis egy hőcserélő közbejöttével 97-98 fokra melegíti a vizet. Ezt keverjük aztán úgy hetvenfokosra, ami a házak csőrendszerében lehűlve természetesen fűt is.
Vajon miért éppen a vágott liliomra szakosodtak Héderék? A szakszerű indoklás szerint a hazai virágkereskedők szívesebben veszik az itthoni árut. A liliom több szempontból is kényes virág. Törékeny, sok helyet igénylő növény, ezért szállítása bonyolultabb és drágább is, mint például a rózsáé. Bizalmi cikk is, mert bimbós állapotban vágják, és a virágnyílás annál valószínűbb, minél hamarabb vízbe kerül. Ha ez meghaladja a kritikus időt, akkor lehetséges, hogy egyetlen bimbó sem nyílik ki.
Ennek ellenére egyre nagyobb a nemzetközi verseny. Olaszország déli részén például olyan olcsón termelik meg ezt a virágot, hogy még a drága szállítási költséggel együtt is versenyképes áron kínálják nálunk a nagybani virágpiacon. Ezért mindennél fontosabb a hatékony termesztés, aminek ilyenkor télen döntő eleme a minél olcsóbb fűtés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek