Röviden

Gazdálkodás2009. 05. 07. csütörtök2009. 05. 07.
Röviden

ÖT ÉV AZ UNIÓBAN. A magyar mezőgazdaság az ország uniós tagságának egyik nyertes ágazata – állapította meg Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Indoklása szerint az agrárium több mint kétszeres összegből gazdálkodik jelenleg, mint az uniós tagságot megelőzően. Jelentősen javult az agrárgazdaság eredménye: míg 2004-ben 45-50 milliárd forint volt, addig a múlt évben 74-76 milliárd forint körül mozgott. Az ágazat fejlődésének alapjaként a miniszter azt jelölte meg, hogy az összesen rendelkezésre álló mintegy 1300 milliárd forint 48 százaléka a mezőgazdaság műszaki színvonalát hivatott emelni. Mindez azt jelenti, hogy 50 százalékos támogatottsági szint mellett több mint 600 milliárd forintos beruházás valósulhat meg. Gráf József elismerte: az uniós csatlakozás különösen az első két évben nem volt zökkenőmentes, mezőgazdaságunk azonban megtalálta helyét az unió egységes piacán.

BUDAPESTI TÉLISZALÁMI. Brüsszel felvette a védett földrajzi jelzésű termékek európai uniós listájára a Budapesti téliszalámit, amit itthon Herz szalámiként ismerünk. A termék egy lengyel sajtféleséggel és egy kekszfajtával került fel az eddig mintegy nyolcszáz tradicionális árut tartalmazó listára. A védettséget a termék címkéjén is feltüntetik, egységes uniós logóval.

DRÁGA ÉLELEM. Másfélszer annyit költünk alapvető élelmiszerekre, mint két évvel korábban – olvashatjuk az Agrárgazdasági Figyelő bemutatkozó számában. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet új elektronikus kiadványa negyedévenként tart statisztikai tükröt a magyar gazdálkodók és az élelmiszer-fogyasztók elé. Az adatok szerint a kenyérért és a tejért például ötven százalékkal többet kell kiadnunk. A zöldségféléknél még rosszabb a helyzet, mert a friss importáru 50-200 százalékkal drágább, mint egy évvel ezelőtt. Az élelmiszer termékpályán való jövedelemosztozkodás nagyon aránytalan, amire most legjobb példa a tej. A pasztőrözött tej fogyasztói ára idén februárban literenként átlagosan 211 forint volt, mintegy tíz forinttal kevesebb az egy évvel korábbinál. A nyers tej termelői ára viszont harmadával csökkent, s literenként átlagosan 62 forintot fizetnek érte.

HATÁRSZEMLÉK. Az FVM földügyi és térinformatikai főosztálya elrendelte a 2009. évi határszemle ellenőrzéseket. A földhivatalok szakemberei elsősorban a termőföldek előírt hasznosítását ellenőrzik. Jogszabály kötelezi ugyanis a földhasználókat a termőföld művelési ágának megfelelő hasznosítására, a talajvédelmi előírások betartása mellett területeik gyommentesítésére. A hasznosítási kötelezettséget megszegőket végső esetben bírsággal sújtják. A határszemlék kiterjednek a termőföldek engedély nélküli igénybevételének vizsgálatára, valamint a művelési ágak ellenőrzésére is.

HUNGAROLACT fejéstechnológiai rendszerével érdemelte ki az idei Alföldi Állattenyésztési Napokon a Magyar Állattenyésztésért Termék Nagydíjat az Agro Legato Kft. A magyar tulajdonú cég termékének különlegessége: technológiai elemeit úgy illesztették össze, hogy azok a hazai vagy a román és a bolgár sajátosságokhoz is igazodjanak. A technológia teljes körű szolgáltatást, szervizt és szaktanácsadást is nyújt, és nemcsak a nagyüzemeknek, hanem a kisebb gazdaságoknak is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek