KÖRNYEZETKÍMÉLŐ GAZDÁLKODÁS. Az összesítés szerint mintegy 25 ezer agrár-környezetgazdálkodási támogatási kérelem érkezett az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH). A gazdálkodók 2,26 millió hektárt – a magyar mezőgazdasági terület csaknem felét – szeretnék bevonni a programba. A legnagyobb érdeklődés az integrált (környezetkímélő) szántóföldi növénytermesztési célprogram iránt volt, 1,6 millió hektár termőföldre. Miután az MVH a támogatási kérelemben foglaltakról döntött, a gazdálkodóknak el kell végeztetniük a területek műholdas felmérését. A jóváhagyott területeken szeptember elsejétől öt évig be kell tartani az egyes célprogramokban vállalt kötelezettségeket, és addig igényelhető a kímélő gazdálkodást ösztönző támogatás.
VÍZVISSZATARTÁS. A Mórahalom közelében lévő Nagyszéksós-tói tározó értékes vizes élőhelyeinek megőrzését tűzte ki célul egy uniós projekt. A Homokháti kistérségben az utóbbi évtizedekben a csapadékhiány következtében csökkentek a vízkészletek, lesüllyedtek a talajvízszintek, a szikes élőhelyek vízellátottsága romlott. Károsodott a Mórahalom közelében elterülő, 120 hektáros Nagyszéksós-tó területe is. A csapadék- és belvízelvezető rendszer nem megfelelő, így a nyolcezer lakosú városban nagy területek víz alá kerülhetnek. Ezért több mint 12 kilométer csatornát állítanak helyre, a hiányzókat pedig megépítik. Értékes vizes élőhelyek találhatók itt, amelyek vízhiányos, aszályos időszakokban veszélybe kerülnek. Megőrzésük érdekében a szükséges vízpótlást a város kellően tisztított szennyvizének újrahasznosításával oldják meg. A 171 millió forintba kerülő fejlesztés a Dél-alföldi Operatív Program támogatásából valósul meg. A szikes tó rehabilitációjának elősegítésére a Kiskunsági Nemzeti Park és Mórahalom önkormányzata tavaly bivalyrezervátumot hozott létre, szintén uniós támogatással.
GYŰJTÖGETŐ ÉLETMÓD. Az országban hárommillió ember él a létminimum alatt – állítják a szociológusok. Többségük rég lemondott arról, hogy a számláit időre befizesse, a gyógyszereit kiváltsa. Kenyérre, élelemre kell a pénz. Sokan mindenből megpróbálnak egy kis pénzt csinálni, és ilyen módon némi kiegészítő jövedelemhez jutni. Ha lehet, akkor bodzát, hársvirágot, kamillát, gyógynövényeket, csigát, gombát gyűjtenek. Mindent, amit a természet ad. Három évvel ezelőtt tömegesen váltották ki őstermelői igazolványukat azok, akik bodzát vagy csigát gyűjtöttek. Az átvevő ugyanis csak a felvásárlási jegy után fizethet nekik. Az őstermelői igazolvány kiváltásának pedig – mivel saját földterülettel nem rendelkezik a kérelmező – az a feltétele, hogy a terület tulajdonosától nyilatkozatot kapjon, hogy engedélyezi a gyűjtést. Tavaly alig akadt példa ilyen őstermelői igazolvány kiváltására, ezért a falugazdászok szerint elképzelhető, hogy az átvétel nem szabályosan zajlik.
BÉRLETVITA. Az IKR Zrt. a bábolnai földek haszonbérleténél megtéveszthette a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV), ugyanis a társaság 2007. évi mérlegadatok szerinti 93 milliárdos árbevételéből az IKR saját bevallása szerint 84 milliárd forint a kereskedelemhez kapcsolódott – állítja az egykori mintagazdaság földjeinek hasznosításában érdekelt Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés. Így nem igaz, hogy a nagyvállalat bevételének fele mezőgazdasági tevékenységből származott, azaz jogosulatlanul jutott haszonbérlethez az IKR. A vagyonkezelő szervezet közleményében viszont úgy fogalmaz, hogy szabályosan kapott haszonbérletet a bábolnai székhelyű cég. A megyei közgyűlés korábban bírósághoz fordult a szerződés semmisségének kimondását kérve, s a bírósági keresetet továbbra is fenntartja.