Ég veled, jégeső!

A gazdálkodó ember egyik legnagyobb ellensége a jégeső. Védekezni eddig csak ott tudott ellene, ahol működött a jégelhárító rendszer. Jó húsz éve csak egy ilyen maradt az országban, pár hete viszont ismét fegyvereket állítottak csatasorba. Az ország hét pontján jégágyúk merednek az égre.

Gazdálkodás2010. 07. 23. péntek2010. 07. 23.

Kép: vihar felhú ágyú jégeső ellen nyírbátor almatermesztő Fülep Imre 2010 07 14 Fotó: Kállai Márton

Ég veled, jégeső!
vihar felhú ágyú jégeső ellen nyírbátor almatermesztő Fülep Imre 2010 07 14 Fotó: Kállai Márton

Nem csak a magyar ültetvényeket veszélyezteti a vihar, a jégeső, Európa más helyszínein is a kétségbeesésbe kergeti a gazdákat. Történtek is mindenféle kísérletek, a hatékony eszköz azonban sokáig hiányzott. Néhány éve azonban Belgiumban egy nagyon érdekes, a korábbiaknál más elveken működő berendezést fejlesztettek ki. A Benelux államokban jégvédelmi lövegnek is nevezett berendezés acetiléngáz és levegő keverékével bombázza hét-nyolc másodpercenként az eget. A lökéshullámok felmennek egészen 10 ezer méterig, s a különböző elektromos töltésű és hőmérsékletű légtömegeket összekeverve megszüntetik, illetve korlátozzák a jégszemcsék kialakulását. Ezzel mintegy ezer-ezernégyszáz méter átmérőjű ültetvényt lehet megvédeni, de természetesen védelmet nyújt a fó­liá­soknak, üvegházaknak is.

A nyírbátori Filep Imrének is sok bosszúságot okoztak már a jégesők. Más gyümölcstermesztőkhöz hasonlóan ő is kereste azokat a megoldásokat, melyekkel kivédheti a természeti csapásokat, de ilyet eddig nemigen talált. Mígnem társaival s a debreceni egyetem kutatóival rá nem bukkant a belga rendszerre, amelyből a Benelux államokban ma már félszáznál is több áll hadrendbe, de például már Pozsony mellett is találkozni vele. Egy felvidéki gazda harmadik éve használja, s állítja, megéri neki a beruházás.

Filep Imre egy tízhektáros almáskert közepén állíttatta fel a berendezést, amiből messziről csak egy zöld konténer meg egy abból kibújó „kályhacső” látszik. Bent se sokkal bonyolultabb. Egyik végében valami kapcsolótábla-szerűség, a másik végében pedig egy köteg gázpalack, köztük lemezfal – a kapcsoló és a robbanóanyag ugyanis nem lehet egy légtérben. Házigazdánknak a határ e részén harminc hektár gyümölcsöse van, ezt tökéletesen lefedi a jégágyúja, de az amúgy akár nyolcvan hektár egybefüggő területet is képes megvédeni. Filep Imre is bekapcsolta már párszor, de arra a kérdésre, hogy milyen eredménnyel, azt mondja, nagyon nehéz a válasz.

– Erre csak akkor lehetne egyértelmű feleletet adni, ha a jég elverné a hozzám legközelebbi kertet, az enyém meg épen maradna. Ilyet persze nem kívánhat az ember, így csak azt tudom mondani, hogy nézze meg a fákat!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek