Hatástalanítottak egy bombát

Agrártermelők, főként a kicsik lélegezhettek fel a napokban. Ugyanis olyan adminisztrációs és költségterhektől mentesülhetnek, egy a Magyar Agrárkamara által kezdeményezett törvénymódosításnak köszönhetően, melyeket szinte lehetetlen volt számukra teljesíteni.

GazdanetO. Horváth György2009. 11. 27. péntek2009. 11. 27.

Kép: JAMIE CHARBENEAU-PISELLA, THE LIVINGSTON COMMUNITY NEWS Marie O'Connor from the Webberville area along with her husband Bill, just finish up picking strawberry to freeze for the winter months. , Fotó: Jamie Charbeneau-Pisella

LCN
JAMIE CHARBENEAU-PISELLA, THE LIVINGSTON COMMUNITY NEWS Marie O'Connor from the Webberville area along with her husband Bill, just finish up picking strawberry to freeze for the winter months.
Fotó: Jamie Charbeneau-Pisella

A környezetvédelmi termékdíj bejelentési, nyilvántartási, bevallási és fizetési kötelezettségről van szó, melyet januártól kevés adminisztrációval, átalányként teljesíthetnek, s évente csupán néhány ezer forintot kell így fizetniük a kisebb agrárvállalkozások, ős- és kistermelők– olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.

A napokban lépett hatályba a parlament által módosított környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény. Az eredeti, most még hatályos törvény szerint a mezőgazdasági vállalkozások sem mentesülnek attól, hogy az általuk használt csomagolóanyagok után környezetvédelmi termékdíjat fizessenek, nyilvántartásokat vezessenek, illetve a VPOP-nál regisztráltassák magukat. Mivel a most alkalmazott rendszer 2003 óta él, – az elévülési időt is figyelembe véve – 5 évre visszamenőleg kell adatokat szolgáltatni és – ha kell – termékdíjat fizetni. Ilyen anyagnak számít a bálamadzag, a borítófólia, de a tojásdoboz, az eper, málna, vagya cseresznya árusításhoz használt tálca, a gyümölcsös, zöldséges láda stb.

Termékdíj-fizetési kötelezettsége azoknak a gazdálkodóknak van, akik évente több mint 200 kg műanyagot, fémet, több mint 500 kg papírt vagy fát, több mint 800 kg üveget használnak csomagolásra, illetve a csomagolt terméket a termelő értékesíti, vagy saját célra felhasználja.

Nem is a díj fizetése, hanem annak kizárólag elektronikus úton történő regisztrációja, nyilvántartás vezetése, a VPOP felé történő adatközlés és az egész rendszer bonyolultsága okoz, okozott gondot – állítja Fogarasiné Bodnár Mária, a kamara munkatársa. A még hatályos törvény szerint a kistermelők, őstermelők is kötelezettek, csakhogy ők alig képesek maguk teljesíteni a követelményeket, esetenként még a könyvelőjük sem vállalja a termékdíj kötelezettséggel kapcsolatos adminisztrációs terheket.. A nagyobb cégek külön szakértőket foglalkoztatnak e célra, melyet a családi, vagy még kisebb gazdálkodók nem tudnak felvállalni.

A Magyar Agrárkamara ezért már a nyár eleje óta tárgyalt a VPOP-val, ezt követően pedig a környezetvédelmi minisztériummal, hogy életszerűbbé tegyék a törvényt. A parlament az ősz folyamán tárgyalta a környezetvédelmi termékdíj törvény módosítását, ezért a kamara több módosító javaslattal is élt. A Magyar Agrárkamara kezdeményezte, hogy a kistermelők kapjanak mentességet a termékdíjjal kapcsolatos kötelezettségekre, de ezt sajnos a kormány nem támogatta. Sikerült viszont egy kompromisszumos megoldást találni, ami az előterjesztők és a a képviselők többségének egyetértésével találkozott és így szavazták meg a törvénymódosítást.

Ennek a lényege, hogy a csomagolással kapcsolatos termékdíj kötelezettség a mezőgazdasági termelők meghatározott körében, átalány formában teljesíthető. Vagyis a regisztrációt nem kerülhetik el ugyan a termelők, de a bonyolult nyilvántartást, bevallást, a csomagolás felhasználásához kapcsolódó adminisztrációt igen. Az átalány mértéke attól függ, hogy mennyi a gazdálkodó mezőgazdasági termelésből származó éves árbevétele. Amennyiben 10 millió forint alatti – ide tartozik sok százezer őstermelő és kistermelő –, akkor évente 2 ezer forintot kell fizetniük. A 10-50 millió forint éves árbevételt elérőknek évente 7 ezer forint a díj mértéke.

Azoknak a termelőknek, akik év közben vállnak kötelezetté és kérik a VPOP-nál az átalányt, akkor 5 ezer forintot kell fizetniük. A VPOP-hoz a bejelentkezés egyszerűsített eljárásban kell majd megtenni, az átalányt pedig a tárgyévet követő március 31-ig kell majd megfizetni.

Azok az agrárvállalkozások, melyek évente 50 millió forintnál nagyobb árbevételt érnek el a mezőgazdasági termelésükből, nem vehetik igénybe az átalányhoz kapcsolódó kedvezőbb lehetőséget, vagyis számukra marad továbbra is a törvény általános szabályai szerinti bonyolult eljárás mind az adminisztrációban, mind a fizetés tekintetében, azonban ezen feladatokat a termelői csoportok átvállalhatják a gazdálkodótól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek