Itt a családi gazdaságok banki segítsége!

Az Magyar Fejlesztési Bank Zrt. csomagot dolgozott ki az agrárszektor szereplői – elsősorban családi gazdálkodók és egyéb mezőgazdasági kis és középüzemek – számára annak érdekében, hogy megkönnyítse a hitelek visszafizetését, valamint, hogy segítsen elkerülni a csődhelyzetet.

GazdanetO. Horváth György2009. 11. 19. csütörtök2009. 11. 19.
Itt a családi gazdaságok banki segítsége!

Alig két hete jelezte a Magosz nevű, döntően kisgazdaságok érdekeit képviselő érdekképviselet, hogy sok száz családi gazdálkodó kerülhet rövidesen a csőd szélére, mert képtelen lesz kifizetni a néhány évvel ezelőtt felvett kedvezményes állami hitelt. A történet előzménye, hogy 2002-től sok évre, 7,01 százalékos kamat és 60 százaléknyi állami kezességvállalás mellett nagyjából 90 milliárd forint hitel került 4400 kisgazdaságba, melyek egy részét egy-két hónapon belül vissza kellene fizetni.

Az agrárhitelek tőke- és kamatfizetése évente egyszer, október hónapban válik esedékessé, azonban az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a hitelfelvevők 30-40%-a fizetési kötelezettségüket nem teljesítik az előírt határidőre. Ennek oka egyrészt az, hogy az agrárvállalkozások egy része az őszi betakarításból származó árbevételét még nem tudja realizálni, másrészt sok ügyfélnél problémát okoz a mezőgazdasági támogatások más ütemezésben történő kifizetése is. Az MFB azonban minden lehetséges banki eszközzel – fizetési moratórium, átütemezés stb. – segíti ezen „problémás” ügyfeleit, és lehetőségeik maximális figyelembevétele mellett támogatja a csődhelyzet elkerülését.

Megközelítőleg 2000 ügyfél 8 évre felvett, több mint 20 milliárd forint összegű forgóeszközhitele jár le többnyire az idén és jövőre. Ez a két év a legkritikusabb az agrárhitelek vonatkozásában. Ezen egy összegben lejáró hitelek visszafizetését mindig is problémásnak minősítette a bank, amit most felerősít a gazdasági válság hatása.

A várható fizetési problémák enyhítése érdekében dolgozta ki a bank hónapokkal a lejáratot megelőzően azt az intézkedéscsomagot, amellyel el kívánja kerülni a késedelmes fizetések, illetve a forgóeszköz hitelek visszafizetésének nem teljesítéséből adódó tömeges hitelfelmondásokat. Ennek érdekében az MFB Zrt. az alábbi intézkedésekkel segíti agár ügyfeleit:
- Fizetési moratórium biztosítása az évente, októberben esedékessé váló tőke- és kamatfizetési kötelezettségek teljesítésére.
- Az agrárhitelekből eredő, esedékessé váló tőkefizetési kötelezettségek futamidőn belüli átütemezése.
- A forgóeszköz hitelszerződések véglejáratának meghosszabbítása piaci kamat mellett.
- Állami készfizető kezességgel biztosított forgóeszköz hitelszerződések véglejáratának meghosszabbítása piaci kamat mellett

Az elmúlt hetekben az eredeti véglejárat 3 évvel történő meghosszabbítása miatt közel 200 ügyfél hitelszerződését módosították, illetve több száz ügyfélnek biztosított a bank fizetési moratóriumot legkésőbb 2010. március végéig.

A jelenlegi pénzügyi- gazdasági válság az agrárszektort is érzékenyen érinti, ennek ellenére a fenti intézkedések, az ügyfélközpontú ügyfélkezelés eredményeként a 2009. október 20-án esedékes tőke- és kamatfizetési kötelezettségek több mint 80%-a már teljesítésre került – szögezte le az MFB közleményében.

A jelenlegi hitelállomány ezen konstrukció keretében 39,3 milliárd forint, tehát a felvett hitelek jóval több mint felét már visszafizették az elmúlt években, az idén a hitelállomány 12 milliárd forinttal csökkent. A gazdasági válság ellenére az agrárszektorba tartozó ügyfelek jelentős aránya fizetési kötelezettségeiket, ha esetenként kisebb nagyobb csúszással is, de jórészt teljesíteni tudták. A nem akaró, vagy fizetni nem képes ügyek szám a válság ellenére nem növekedett a korábbi évekhez viszonyítva. 2002 óta csupán a hiteleknek kevesebb, mint tizedét kellett felmondani valami ok miatt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek