Kritikus helyzetbe kerül 2010-ben az agrárium

Az idén már nem dönt az Alkotmánybíróság (AB) az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről (SPS) szóló törvény ügyében. Így 2010-től fokozatosan kell feelszámolni egyes ágazatok támogatását, ami ellehetetleníti őket. Csaknem 100 ezer család sorsáról van szó.

GazdanetO. Horváth György2009. 11. 21. szombat2009. 11. 21.
Kritikus helyzetbe kerül 2010-ben az agrárium

Az idén már nem dönt az Alkotmánybíróság (AB) az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről (SPS) szóló törvény ügyében – erről Paczolay Péter, a testület elnöke beszélt újságírók előtt.

Az SPS-törvényt az Országgyűlés tavaly október 20-án fogadta el. A jogszabályt Sólyom László köztársasági elnök tavaly november közepén küldte meg az Alkotmánybírósághoz utólagos normakontrollra. A kérdéskörrel február óta foglalkozik a testület, de többségi álláspontot nem sikerült még kialakítaniuk.

A törvény vizsgálata során az alkotmánybírák az elmúlt évtizedben egyedülálló módon a jogszabály parlamenti előterjesztőjét, Gráf Józsefet is meghallgatták teljes ülésen. Az MTI-nek adott interjújában Paczolay Péter korábban azzal indokolta a tárcavezető meghívását, hogy a beadvány olyan speciális területet érint, ami az alkotmánybíróktól távol esik, továbbá jelentős részben európai szabályozásról van szó, és a nemzeti, valamint az európai szabályozás határai „érdekesen mozognak”.

Szerdán tizenhét agrárszervezet szervezésében mintegy 250-300 gazdálkodó demonstrált az Alkotmánybíróság épülete előtt, mielőbbi döntést sürgetve az SPS bevezetéséről és a működtetéséről szóló törvényről. A résztvevők dohányt égettek az épület előtt, kecskét, szamarat vittek a helyszínre, valamint egy lajhárbábut, ami a szervezők szerint az Ab lassúságát szimbolizálta. A tüntetők képviselői hangsúlyozták, hogy nem az Ab döntését kívánják befolyásolni, hanem azt akarják elérni, hogy mielőbb döntsön a testület. Nem sokat értek el vele.

Úgy tűnik tehát, hogy végleg le kell mondani az SPS januári bevezetéséről, ami azt jelenti, hogy 2010 későbbi részében sem sok rá az esély. Vagyis a dohánytermesztők, szarvasmarha-, juh- és kecsketartók, rizstermesztők, cukorrépa termesztők sokaságának – nagyjából 100 ezer embernek – kell lemondania évi 80-100 milliárd forintról. Ezeket a támogatásokat ugyanis a mostani támogatási rendszerben az uniós szabályok miatt a továbbiakban nem lehet adni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek