Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A korábbinál kedvezőtlenebb az idénymunka az új törvényi szabályozása, az ígéretek ellenére nem könnyíti az adminisztrációs és járulékterheket sem - mondta az MTI-nek Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke.
A szakember szerint a korábbi hét adat helyett a jövő év áprilisában életbe lépő új törvény szerint a munkavállalóról tizenhárom adatot kell közölnie a munkáltatóknak a hatóságokkal. Emellett igaz ugyan, hogy 10 ezer munkaóra alatt az alkalmi munkavállalók által végzett tevékenységet papíralapon és egyszerűsített módon lehet nyilvántartani, de 10 ezer munkaóra felett már a munkáltatónak elektronikus úton kell bevallást készítenie. Ez utóbbi a mezőgazdaságban körülményes, mert a tábla szélén legtöbbször nincs se számítógép, se internet-kapcsolat.
Gond az is, hogy a járulékteher a korábbi 17-23 százalékról 30 százalékra emelkedett. Ez csaknem 50 százalékos növekedést jelent, ami jelentős mértékben tovább rontja - a költségek növekedése miatt - a magyar zöldség és gyümölcs ágazatban tevékenykedő vállalkozások versenyképességét.
Pedig ez a szektor - tette hozzá a FruitVeB elnöke - a legjelentősebb idénymunkásokat foglalkoztató munkaterület a magyar mezőgazdaságban. Ideális esetben több, mint 300 ezer embernek tudna munkát adni évente hat hónapon át. Hogy végül is most mennyien dolgoznak idénymunkásként a zöldség és gyümölcstermesztésben arra nincsenek pontos adatok.
Szabó József azonban úgy vélte: a szabályok megváltozása - és a recesszió hatása - miatt jövőre biztosan kevesebb vállalkozás alkalmaz majd idénymunkásokat az ágazatban.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZCSM) korábbi közlése szerint a mezőgazdasági idénymunka legfeljebb 31 napig tarthat, azonban ez alól kivétel a növénytermesztés, amely az idegenforgalmi idénymunkához hasonlóan egy adott idény hosszáig terjedhet.
A növénytermesztési idénymunkához 30 százalékos közteher kapcsolódik, de a munkáltatónak lehetősége van kizárólag közteher-előleget fizetnie, ha az éves munkaórák száma nem haladja meg a 10 ezret. Ebben az esetben a munkáltatónak nem kell előre nagyobb összeget befizetnie, ha valamilyen ok miatt mégsem lehet elvégezni a növénytermesztési munkát.
A munkáltatót nem naponta, hanem a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig terheli a munkavégzés bejelentésének kötelezettsége. A növénytermesztési idénymunkák körét egy külön, 2010. április 1-jéig elkészülő kormányrendelet határozza meg.
A parlamenti képviselők által december 14-én elfogadott jogszabály 2010 áprilisától megszünteti az alkalmi munkavállalói könyveket, attól az időponttól elektronikus úton kell bejelenteni az egyszerűsített munkavállalást. A munkáltató az elektronikus bejelentést a központi elektronikus szolgáltató rendszeren keresztül, vagy mobiltelefonon is megteheti. A változtatás célja egyebek mellett a munkaügyi központok és a munkavállalók tehermentesítése volt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu