Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lassan elfogynak a legnagyobb sörgyár termékei a belga szupermarketek polcairól, hisz az AB InBev-hez tartozó gyárakat két hete blokád alatt tartják a munkások. A sztrájk egyik oka az lehet, hogy a szakszervezetek szerint a cég áttelepítené a gyártást - egyes találgatások szerint Magyarországra.
Blokád alá helyezték alkalmazottai a legnagyobb sörgyártó, az Anheuser-Busch InBev SA belgiumi gyárait. A munkások nem engedik kihajtani a szállítókat a gyárak területéről, így a raktárakban már hegyekben áll a sör. Néhány napja már a gyártással is leálltak, mert nem csak a ki-, de a beszállítást is akadályozzák a sztrájkolók, mostanra pedig elfogytak odabenn a csomagoló- és nyersanyag-tartalékok. A belga szupermarketek és bárok jó részének a napokban fogynak el az árukészletei, így olyan márkák tűnnek el a polcokról, mint a Beck’s, a Stella Artois vagy a Budweiser. Ha a blokád folytatódik, előbb-utóbb más országokban, így nálunk is hiány lehet ezekből a márkákból.
A sztrájk azért tört ki, mert a cég bejelentette: 8000 főnyi nyugat-európai alkalmazottjának tíz százalékát elbocsátaná a csökkenő eladások miatt. Való igaz, hogy a sörfogyasztás visszaesett az elmúlt évben, az azonban kétségtelen tény, hogy az AB InBev továbbra is Európa harmadik legértékesebb cégmárkája, s a dolgozók szerint valójában nagyon is nyereséges. Szerintük az elbocsátások hátterében az állhat, hogy a gyártó logisztikai és ellátási központját Közép-Kelet-Európába, Csehországba vagy Magyarországra telepítené, és attól tartanak, hogy rövidesen a gyártást is ebbe a régióba helyezi át a cég.
A félelmek nem tűnnek teljesen alaptalannak a cég elmúlt néhány évének tükrében. Miután az InBev 2008-ban megvásárolta az Anheuser-Buscht, komoly hitelterheit enyhítendő tavaly októberben megszabadult közép-kelet-európai érdekeltségeitől. A Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Magyarországon, Montenegróban, Romániában, Szerbiában és Szlovákiában található 11 gyár egyike a bőcsi Borsodi Sörgyár Zrt. A vevő nem szakmai befektető volt, hanem egy kockázati tőkealap, a brit CVC Capital Partners. A hasonló pénzügyi befektetők általában nem tartanak meg sokáig egy-egy megvásárolt céget, hanem megpróbálnak néhány évvel a vásárlás után továbbadni ezeken.
Érdekesség, hogy az AB InBev és a CVC szerződésében kikötésként az áll: ha a CVC eladná a vásárolt termék-portfóliót, az AB InBev elsőbbséget élvez a vételnél. Akkoriban megjelent elemzések szerint van rá esély, hogy a sörgyártó csak ideiglenesen, pénzügyi helyzetének rendezése érdekében szabadult meg a közép-kelet-európai gyáraktól. Ha ez így van, helytálló lehet a munkások aggodalma: a sörbirodalomba visszakerülő gyárakba átcsoportosítható a gyártás egy része, így néhány éven belül tényleg sor kerülhet nyugati gyárbezárásokra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu