Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Génmódosított paradicsomot termesztettek indiai tudósok, a zöldség akár 45 napig is friss marad. A kutatók azt állítják, a módszer banánnál, mangónál, papayánál is alkalmazható.
A gyümölcsök és zöldségek 35-40 százaléka megy kárba Indiában a túl gyors puhulás miatt, így nem csoda, ha arrafelé lelkesen fogadják a génmódosított paradicsom hírét. A zöldség, aminek két enzimét módosították, majd hagyományos körülmények közt nevelték, ugyanannyi termést hoz, mint természetes társai, de ez a fajta akár 45 napig is friss marad - számolt be a minap az MTI. Mivel a megváltoztatott enzimek a banánban, a mangóban és a papayában is megtalálhatók, a kutatók szerint ezeknél a gyümölcsöknél is alkalmazhatják a tartósítási eljárást.
Az új paradicsomfajta nem úttörő a génmódosított növények piacán: az első tartós paradicsomot Flavr-Savr néven hozták létre, s 1997-ig volt kereskedelmi forgalomban. 2005-ben magyar kutatók is kinemesítettek egy tartós paradicsomfajtát, az Íztárat. A fogyasztók azonban egyre kritikusabban viszonyulnak a génmódosított élelemhez, s ezek az új fajták általában nem tudják megvetni a lábukat a piacon. Indiában talán mégis túlélhetnek, hisz, míg Európában bőven terem hagyományos élelmiszer, s így megtehetjük, hogy elutasítjuk a GM-növényeket, a harmadik világ országaiban jóval nehezebb hagyományos módon ellátni a lakosságot. A klímaváltozás és népességnövekedés sújtotta területeken feltehetőleg nagyobb jövője lesz a génmódosított növényeknek, melyek megoldást kínálnak az élelmiszerhiányra, így hazájában akár az új indiai paradicsom is megtalálhatja a számítását.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu