Sokat veszíthet, ha bedől!

Jön a tavasz, és a vetőmagokkal együtt a vetőmag-hamisítók is megjelennek a piacokon. Az óvatosság nagyon fontos, de nem mindig elég: ha kétségek merülnek fel, a hatóság akár telefonon keresztül is segíthet.

GazdanetIlijin Kinga2010. 02. 22. hétfő2010. 02. 22.
Sokat veszíthet, ha bedől!

Piacokon, csomagtartóból, mozgó járműből árusítják általában a hamis vetőmagot, számla nélkül, a megszokottnál jóval alacsonyabb áron. Csábítónak tűnhet egy ilyen vásár, de a hamis magokból kikelő növény biztosan nem hozza majd az elvárt minőséget és különösen a remélt mennyiséget, így nem árt óvakodni a bárhol szembejövő lehetőségektől. Aki mégis közelebb merészkedik az árusokhoz, annak nem árt ismerni néhány alapszabályt, melyeknek segítségével sokszor kiderül a hamisítás.

Az eredeti vetőmagot általában a címkéjéről lehet felismerni. A szabályok szerint a csomagolást fémzárral zárják le, melyen téphetetlen függőcímke jelzi az adatokat. Sok hamisítvány már a tépéspróbán elhasal, de a hiányzó vagy szemmel láthatólag csak nyomtatott, fénymásolt vízjel is lebuktathatja a hamisítókat. Az előírások szerint a címkének tartalmaznia kell több fontos adatot is. Gyanúra adhat okot, ha ezek valamelyike hiányzik, így vásárlás előtt ajánlott ellenőrizni, hogy szerepel-e a címkén a minősítő hatóság, illetve a tagállam megnevezése, a termelő ország, a faj- és fajtanév, a szaporítási fok, a csomagolási egység súlya, a fémzárolás időpontja és száma, valamint a címkesorszám. A legbiztosabb adat egyébként a fémzárolási szám: ez alapján a címkét kiállító Mezőgazdasági és Szakigazgatási Hivatalnál szinte minden esetben be tudják azonosítani az eredeti vetőmagot, és lebuktatni a trükközőket. Aki tehát vetőmagot vásárolni indul, nem árt, ha magánál tartja a hivatal területileg illetékes vetőmag-felügyeleti osztályának telefonszámát - az elérhetőségek ezen a linken találhatók. A legbiztosabb azonban mindig a számla, ami alapján akár utólag is beazonosítható a hamis áru eladója, és követelhető a kártérítés.

Ha felismerjük a hamis vetőmagot, akkor se menjünk el mellette szó nélkül: a fenti linken elérhető vetőmag-felügyeleti osztályok vagy a Vetőmag Szövetség számán lehet bejelenteni az észlelt csalásokat, így a kevésbé figyelmes vásárlók is megúszhatják az átverést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek